Co z ta renta planistyczna?

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 18 kwie 2007, 23:36

Witam mam takie pytanie sprzedalem dzialke wielkosci 17 ar ktora wczesniej zostala przekształcona i mam zaplacic rente 30% wzrostu wartosci z tym ze wiekszosc tej dzialki to strefa ochronna od rzeki w ktorej nie mozna budowac i strefa ochrony archeologicznej... pytanie brzmi czy jesli samego miejsca do budowy zostalo doslownie kilka arow to renta bedzie naliczna od tych kilka arow czy od calosci? bo na logike skoro nei mozna sie gdzies budowac i tak to samo przeksztalcenie w sobie nie ma nic do wzrostu wartosci?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 kwie 2007, 18:51

Art. 36 ust 4. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: „Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30 % wzrostu wartości nieruchomości.”

Art. 37 ust.1. Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: „Wysokość odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości, o którym mowa w art. 36 ust. 3, oraz wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4, ustala się na dzień jej sprzedaży. Obniżenie oraz wzrost wartości nieruchomości stanowią różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem.”

Rzeczoznawca majątkowy wycenia nieruchomość przed i po zmianie planu miejscowego. Rzeczoznawca w swojej wycenie z pewnością weźmie pod uwagę jaki wpływ na wartość ma fakt braku możliwości zabudowy części nieruchomości. Możliwe, że w związku z tym wzrost wartości będzie niższy niż gdyby posiadał pan nieruchomość, która w wyniku nowego planu miejscowego w całości zmieniłaby przeznaczenie np. z rolnej na budowlaną.

ODPOWIEDZ