Ruszyła budowa pierwszego dużego osiedla mieszkaniowego w centrum Katowic

Jeśli Twój problem nie jest związany z rynkiem nieruchomości - to najlepsze miejsce do dyskusji
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 lut 2007, 18:42

Ruszyła budowa pierwszego dużego osiedla mieszkaniowego w centrum Katowic – dom.gazeta.pl 23 lutego 2007

Tomasz Malkowski

Rozległe tarasy, zieleń i cisza w centrum miasta - to zalety osiedla Dębowe Tarasy, które powstaje przy Silesia City Center.
Przy największym w regionie centrum handlowo-rozrywkowym powstaje osiedle mieszkaniowe Dębowe Tarasy. Inwestorami są węgierski potentat TriGranit, który wybudował już centrum, oraz obecny właściciel Silesii - austriacka firma Immoeast. Osiedle będzie się składać z czterech wysokich budynków i ośmiu mniejszych. Tysiąc mieszkań o wysokim standardzie ma być oddawanych etapami do 2009 roku. Właśnie trwają prace przy jednym 11-kondygnacyjnym budynku oraz dwóch czteropiętrowych. Wszystkie mieszkania, które powstaną w pierwszym etapie, są już sprzedane.

Projektanci osiedla położyli nacisk na ukształtowanie budynków. Największe będą miały wewnętrzne dziedzińce - zamknięte i lekko wyniesione ponad teren, bo znajdą się nad garażami podziemnymi. Mają być zielonymi oazami spokoju z placami zabaw. Pomiędzy wyższymi i niższymi budynkami powstanie deptak spacerowy. Od parkingu centrum handlowego osiedle będzie oddzielone wałem ziemnym i szpalerem drzew.

Największą atrakcją budynków są skierowane na południe tarasy ostatnich kondygnacji. Mają być czymś więcej niż namiastką ogrodów. Pozwoli na to ich duża powierzchnia, niektóre będą miały nawet 180 m kw. Wielkość mieszkań waha się od 27 aż do ponad 200 m kw., bo można je łączyć, tworząc duże apartamenty. Wśród kupujących przeważają obcokrajowcy, którzy przyjechali na kontrakty do Katowic, oraz Polacy spoza śląska. Nie brak też osób, które kupują mieszkania z myślą ich późniejszego wynajmu.

Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego byli też obecni przyszli mieszkańcy osiedla. Pan Adam jest już właścicielem 75-metrowego mieszkania. - Od dawna szukałem czegoś w centrum. Wielu znajomych buduje się w południowych dzielnicach Katowic, ale dla mnie dojazdy to uciążliwa sprawa. Stąd będę miał blisko do pracy, a ze średnicówki dojadę w kilka chwil na drugi koniec aglomeracji - mówi. Za mieszkanie zapłacił 300 tys. zł, to znacznie taniej niż za podobne w Krakowie, Wrocławiu, czy Warszawie.

Na osiedlu - w ostatnim etapie budowy - powstanie wysokościowiec, który będzie mieścił biura oraz hotel. Stanie tuż przy średnicówce, w miejscu obecnych ogródków działkowych. Ma być wizytówką Katowic - wyższy od Altusa, o ciekawej architekturze. - Jak skończymy budowę osiedla, będzie można uznać nas za pełnoprawną dzielnicę śródmiejską - mówi Janusz Olesiński, wiceprezes zarządu Silesia Residential Project, spółki, która buduje osiedle.

ODPOWIEDZ