spłacić czy otrzymać spłatę?

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
Notils
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2007, 11:59

Post autor: Notils » 03 gru 2007, 12:13

Witam
Chodzi o spadek jaki mam do podziału z siostrą cioteczną. Jest to dom w pruszkowie z działką 1000m2. W dom jest jest w starym budownictwie i ma ok 80m2. Ile mógłbym dostać za połowe tego domu? Ja planuje mieszkać w pruszkowie i mam zamiar budować dom. Zastanawiam się czy nie kupić pustej działki i otrzymać spłatę, czy spłacić siostrę i przbudowywać stary dom. Tak też sobie myśle że spłacając siostre bede musial zaplacić wiecej za dom i działkę, kiedy ja poytrzbuje tylko działkę. Co wy byście zrobili na moim miejscu:?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 gru 2007, 12:23

Czy jest Pan już pewien, że siostra się zgodzi na to co Pan wybierze? A może ona będzie koniecznie chciała spłatę albo dom po spłacie Pana? Częściowo udzieli ł Pan sobie odpowiedzi. Jeżeli planuje Pan budować dom, to lepiej dostać pieniądze i samemu wybrać gdzie chce się mieszkać i jaki dom zbudować. Biorąc stary dom w spadku trzeba włożyć w niego pieniądze w celu wyremontowania i potem utrzymania, na dodatek zapłacić siostrze być może dużo pieniędzy jeżeli nieruchomość jest dużo warta. Jeżeli ma Pan gdzie mieszkać i posiadanie domu nie jest palącą sprawą, to wybrałbym spłatę. Jeśli jednak siostra nie zgodzi się na Pańskie plany co do umowy o dział spadku (pamiętać trzeba że umowa o dział spadku mająca za przedmiot nieruchomość powinna być dokonana w formie aktu notarialnego) to pozostanie zwrócenie się do sądu o dokonanie działu spadku.

Notils
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2007, 11:59

Post autor: Notils » 03 gru 2007, 12:34

Jeszcze na ten temat z siostrą nie gadałem ale z tego co zauważyłem to chcialaby tam mieszkać, ale ja tez wolałbym tam mieszkać. Chciałbym się przenieść do tego domu i nie remontowałbym go ponieważ na jego miejscu chcialbym wybudować nowy dom, tzn. w jakimś tam połączeniu ze starym.
A co by było jeżeli ja i siostra uparlibyśmy się że chcemy tu mieszkać? Wtedy do sądu? I co podział ? W jaki sposob możnaby to podzielić?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 gru 2007, 12:45

Jeżeli jest możliwość fizycznego podziału nieruchomości to najlepiej tak by było zrobić, np. dwa wejścia do domu, oddzielne, wyodrębnione mieszkania. Często jednak nie ma możliwości takiego podziału i pozostaje umowa o dział w spadku w której strony postanawiają, że jedna z nich weźmie dom, a druga dostanie pieniądze o wartości połowy nieruchomości. Jeżeli nie mogą dojść do porozumienia to zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego każdy ze spadkobierców może żądać wydania orzeczenia o podziale spadku przez sąd. Sąd ustali wartość spadku ulegającego podziałowi i ustali wysokość ewentualnej spłaty jednego ze spadkobierców. Najlepiej jednak uniknąć rozstrzygnięcia sprawy przez sąd i kosztów z tym związanych. Lepiej porozumieć się i we własnym gronie zdecydować jak podzielić spadek.

ODPOWIEDZ