Spółdzielnia odmówiła wyodrębnienia własności

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
I.K
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2006, 17:06

Post autor: I.K » 16 mar 2006, 17:20

Spółdzielnia Mieszkaniowa odmówła przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego we własność wyodrębnioną, argumentując to faktem, iż lokal nie jest samodzielny. Otóż sprawa dotyczy mieszkania które od lat pięćdziesiątych było zajmowane przez naszą rodzinę oraz innych lokatorów (mieszkanie dzielone). Do jednej rodziny należy połowa mieszkania z prawem lokatorskim a do dugiej rodziny reszta na prawie spółdzielczym własnościowym. Czy SM mogłą odmówić ustanowienia odrębnej własności twierdząc, iż lokal nie jest samodzielny? Czy można było wcześniej ustanowić spółdzielcze własnościowe prawo do połowy mieszkania?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 sty 2007, 23:09

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych mówi w art. 27. ust 1. że w zakresie nieuregulowanym w ustawie do prawa odrębnej własności lokalu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o własności lokali. Ustawa o własności lokali stwierdza, że odrębną nieruchomością może być samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy o własności lokali, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Zapewne o ten przepis chodziło spółdzielni, kiedy odmówiła przekształcenia prawa własnościowego w odrębną własność.

ODPOWIEDZ