Jak sprostować zapis o nabyciu w księdze wieczystej?

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 cze 2007, 13:04

Tu może być problem. Przede wszystkim trochę niejasny jest dla mnie stan prawny „domu” i „pola”. Czy to były w chwili darowizny i spadkobrania dwie odrębne nieruchomości? Czy posiadały odrębne księgi wieczyste? Co to znaczy, że „pole” zostało dołączone do nieruchomości istniejącej wcześniej, a potem sprzedane? Czy w chwili dokonywania darowizny istniała księga wieczysta tej nieruchomości i czy składano wniosek o wpis nowego właściciela? Czy zachowały się jakieś dokumenty, które by to zaświadczały u notariusza lub w sądzie? A może ta darowizna w istocie nie doszła do skutku z mocy prawa, np. przez niezachowanie odpowiedniej formy czynności prawnej i formalnie własność przeszła dopiero razem z całym spadkiem? Dlaczego właściciel wcześniej nie interesował się, nieprawidłowym jego zdaniem, stanem faktycznym ujawnionym w księdze? Jeżeli własność przeszła w drodze darowizny to czy zapłacono podatek od niej?

Margola
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:37

Post autor: Margola » 16 cze 2007, 16:11

Cały problem polega na tym, że księgi wieczyste zabrała Wielka Powódź 1997 roku. Obecną księgę wieczystą odtworzono na potrzebę sprzedania wcześniej nabytego (w 1978 r.) na drodze spadku pola (ok. 57 arów). Pozostało 29 arów, które właściciel otrzymał w formie darowizny w 1957 r. Na szczęście zachowało się zaświadczenie wydane przez Państwową Kancelarię Notarialną właśnie z 1957 r. wydane po to aby uregulować sprawy podatkowe. W zaświadczeniu jest dokładnie ta wielkość - 29 arów. Nie wiem dlaczego właściciel przy odtwarzaniu księgi wieczystej nie ujawnił tego zaświadczenia. Być może - ponieważ mieszka za granicą - był niedoinformowany.
Poza tym księga wieczysta nie zawiera również postanowienia sądu o nabyciu spadku, a wpis został dokonany jedynie - tak myślę - na podstawie oświadczenia właściciela. Zresztą najprawdopodobniej to postanowienie sądu z 1978 r. również "popłynęło" z wielką powodzią.
Czy wystarczy jedynie oświadczenie właściciela o drogach nabywania poszczególnych części majątku?
Czy po ujawnieniu oryginału ww. zaświadczenia wpis w księdze wieczystej zostanie poprawiony?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 cze 2007, 12:35

Księga uległa zniszczeniu a następnie została odtworzona. Do wniosku, o założenie nowej księgi wieczystej powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości. (zgodnie z

ODPOWIEDZ