Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze darowizny

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
konewka
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2006, 10:48

Post autor: konewka » 13 wrz 2006, 10:51

Witam,

W drodze darowizny nabyłam mieszkanie, byłam zwolniona od podatku od darowizn. Mieszkanie (37m2 położone na warszawskim Mokotowie) sprzedaję (przed upływem 5 lat)za 280tyś i kupuję 78m2 (ok. 50km poza Warszawą)za 165tyś. Mieszkanie jest do remontu. Większe mieszkanie kupuję ze względu na dziecko, które urodziłam już po otrzymaniu darowizny. Czy powołując się na konieczność zmiany warunków mieszkaniowych mogę być zwolniona od podatku? Jak formułować pismo do US? Czy wypełniam jakiś PIT? Zakup nastąpi przed upływem ustawowych 6 miesięcy. Co z różnicą 120tyś? Pieniądze te przeznaczę na remont i wyposażenie nowego miezkania - stare sprzedaję z meblami, sprzętem AGD i RTV, zabieram tylko rzeczy osobiste.
Jeśli jednak będę musiała podatek zapłacić, to jaki? w jakiej wysokości? od której kwoty?

Dziękuję i pozdrawiam,
konewka

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 wrz 2006, 11:36

Art. 21 ust 1 pkt 32) d) ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych mówi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) (czyli nieruchomości lub ich części, udziau w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo wieczystego użytkowania gruntów) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Oznacza to, że niezależnie od tego na jaki cel zechce Pani przeznaczyć pieniądze uzyskane z sprzedaż mieszkania nie będzie Pani musiała płacić zryczałtowanego podatku w wysokości 10% uzyskanego przychodu ze sprzedaży. Wyjątkiem od tej sytuacji byłby przypadek gdyby sprzedaży dokonywała Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub pieniądze ze sprzedaży byłyby przeznaczone na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne. Z informacji podanych przez Panią wnioskuję, że żaden z wymienionych wyjątków nie wchodzi w rachubę, a więc będzie Pani zwolniona całkowicie z podatku.

Na podstawie Art. 14a. ustawy Ordynacja podatkowa ma Pani prawo wnieść do naczelnika urzędu skarbowego oraz do innych wymienionych organów zapytanie co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach podatnika, a zapytany ma obowiązek udzielenia odpowiedzi. Poniżej cytuję pełne brzmienie wspomnianego artykułu.

„Art. 14a.

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 15 wrz 2006, 21:35

[quote:2ad00cee95="PiotrW"]Art. 21 ust 1 pkt 32) d) ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych mówi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) (czyli nieruchomości lub ich części, udziau w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo wieczystego użytkowania gruntów) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Oznacza to, że niezależnie od tego na jaki cel zechce Pani przeznaczyć pieniądze uzyskane z sprzedaż mieszkania nie będzie Pani musiała płacić zryczałtowanego podatku w wysokości 10% uzyskanego przychodu ze sprzedaży. Wyjątkiem od tej sytuacji byłby przypadek gdyby sprzedaży dokonywała Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub pieniądze ze sprzedaży byłyby przeznaczone na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne. Z informacji podanych przez Panią wnioskuję, że żaden z wymienionych wyjątków nie wchodzi w rachubę, a więc będzie Pani zwolniona całkowicie z podatku.

[/quote:2ad00cee95]

Niestety ale to nie jest prawidłowa odpowiedź bowiem rzecz dotyczy możliwości utraty uzyskanego wcześnie zwolnienia od podatku od darowizny w zwiazku z niedotrzymaniem jednego z warunków od spełnienia którego zależy to zwolnienie.
W opisywanym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają żadnego zastosowania, właściwa jest ustawa o podatku od spadków i darowizn .
Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 wrz 2006, 10:58

Tak, ma Pan słuszność. Oprócz tego, że zbycie lokalu będzie zwolnione z podatku określonego w ustawie o podatku dochodowych od osób fizycznych w grę może wchodzić jeszcze konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn z którego przysługiwało zwolnienie na mocy artykułu 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednym z podstawowych warunków do skorzystania z ulgi jest zamieszkiwanie w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Jeżeli lokal ma być sprzedany przed tym terminem to nadal istnieje możliwość uniknięcia zapłacenia podatku jeżeli w omówionym przypadku zbycie lokalu nastąpi „jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych”, a nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Płatność podatku nie jest konieczna także w przypadku gdy „lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego lokalu nastąpiło także nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Podstawowe pytanie polega więc na tym czy powołując się na opisany stan faktyczny (urodzenie dziecka) będzie można uniknąć podatku. Na pewno dobrze byłoby zadać pytanie do naczelnika urzędu skarbowego czy zostanie to uznane za wystarczającą przyczynę zbycia lokalu i nabycia nowego bez płacenia podatku. Pytanie oczywiście należy złożyć w formie pisemnej szczegółowo opisując przyczyny, które powodują konieczność zmiany mieszkania, podać swoje dane i podpisać wniosek.
Proszę dla przykładu zapoznać się z odpowiedzią na pytanie dotyczące stosowania prawa podatkowego jakiej udzielił jeden z urzędów skarbowych. Dotyczy ono zmiany mieszkania po to aby zwiększyć powierzchnię mieszkania i ilość pokoi dla dzieci:
http://www.is.gdansk.pl/regulation.php?rid=259

Jak widać, posiadanie dzieci i chęć zapewnienia im lepszych warunków mieszkaniowych nie jest powodem do zwolnienia z ulgi. W innych odpowiedziach na pytania powtarza się raczej zmiana lokalu z powodu poprawienia sytuacji materialnej czy też z powodu pogorszenia stanu zdrowia:
http://www.is.gdansk.pl/regulation.php?rid=2817
http://www.izbaskarbowa.lodz.pl/index.p ... know&id=41
http://www.is.gdansk.pl/regulation.php?rid=6484

Tak więc naczelnik urzędu skarbowego może stwierdzić, że podatek trzeba będzie zapłacić. Jako, że wnioskując z wpisu forumowiczki należy ona do pierwszej grupy podatkowej to oznacza że wartość darowizny do kwoty 9637 zł jest wolna od podatku, a podatek wyniesie 822 zł 20 gr do kwoty 20556 zł nadwyżki ponad kwotę wolną od podatku i 7% nadwyżki ponad kwotę 20556 zł. Wartość mieszkania musi być zadeklarowana przez podatnika według przeciętnych cen z danej miejscowości. Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi, że podana wartość nie odpowiada przeciętnym cenom z rynku lokalnego wówczas ustali on tę wartość z uwzględnieniem opinii biegłych (rzeczoznawcy majątkowego). Jeżeli wartość ustalona w ten sposób przekroczy o 33 % wartość podaną przez nabywcę, koszty opinii biegłych poniesie podatnik, który zadeklarował wartość niższą. Wycena mieszkania może kosztować kilkaset złotych.

Marysia
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2006, 16:36

Post autor: Marysia » 27 gru 2006, 16:41

jestem w podobnej sytuacji jak autorka, a dokładnie: 1. mam mieszkanie (dokładnie 3/4, reszta jest mojej mamy) odziedziczone po babci, nie płaciłam podtaku od spadku, od chwili otrzymania tego spadku nie minęlo jeszcze 5 lat, ale chcę je sprzedać 2. mieszkanie chcę sprzedać gdyż chcemy z mamą mieszkać osobno a nie stać nas na wynajem, poza tym to mieszkanie jest drogie w utrzymaniu i za duże- zwłaszcza dla jednej osoby 2. aby uniknąć podatku (i z konieczności także) mam zamiar za pieniądze otrzymane ze sprzedazy kupić inne mieszkanie- mniejsze i tańsze! 3. w Urzędzie poinformowano mnie, że nikogo nie będzie ochodziło ile zarobię na tej transakcji i że ta kwotą, którą "zarobię" także nie będzie objęta podatkiem. Ale prawdą jest, ze w Urzędach jedne rzeczy mówią a potem inne robią a dochodzą mnie słuchy, ze to może jednak być problem...Więc jak jest naprawdę? Czy ktoś tutaj wie to na 100%? Czy gdybym za resztę pieniędzy kupiła ziemię lub włożyła je do banku- będzie to obłożone podatkiem? Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczna za pomoc bo jestem już tak okropnie skołowana, że głowa mała...

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 28 gru 2006, 10:24

Jeżeli sprzedacie Panie mieszkanie przed upływem 5 lat zamieszkiwania w nim to trzeba będzie zapłacić podatek od spadków i darowizn. Co do powołania się na zbycie mieszkania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania to można z tego ustawowego wyjątku skorzystać przed rozpoczęciem zamieszkiwania w odziedziczonym mieszkaniu. Jeśli pani już tam jakiś czas mieszka to nie można się powołać na ten przepis.

ODPOWIEDZ