Czy strych wliczamy do powierzchni użytkowej?

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Wiolasek
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2006, 17:26

Post autor: Wiolasek » 12 mar 2006, 17:39

Witam.Mam zamiar kupić dom. Czy do powierzchni użytkowej zalicza się też strych? Dom który mnie interesuje ma strych.Wstępne rozmowy z właścicielem dotyczyły powierzchni mieszkalnej 120 m2(parter domu), natomiast gdy właściciel udał się do notariusza-ten wpisał, że powierzchnia użytkowa to 240 m2 włączając strych-czym sam właściciel był wielce zadziwiony.Dla mnie w tym momencie koszt zakupu domu wzrasta dwukrotnie.Na planach jest wpisana powierzchnia użytkowa 120 m2.......... Jeśli ktoś wie, jak to jest z tymi strychami to proszę o odpowiedź

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 12 mar 2006, 18:59

Jest kilka definicji powierzchni użytkowej. Wszystko zależy od celu - inaczej liczy się pu dla celów ustalenia podatku od nieruchomości a np. inaczej z ustawy o ochronie praw lokatorów.
Np. wg ustawy o podatkach lokalnych strych zalicza się do pu z tym , że to jaką część jego powierzchni zaliczysz do pu zależy od wysokości pomieszczenia.
Z kolei wg ustawy o ochronie praw lokatorów powierzchni strychów nie zalicza się do pu.
A tak naprawdę to nie ma związku między ceną nabycia domu a powierzchnią użytkową w sytuacji gdy umawiałaś się ze sprzedającym na konkretną cenę za nieruchomość . Na rynku wtórnym raczej się nie zdarza aby strony umawiały się co do ceny domu określanej w zł za m2.
Pozdrawiam

anndy
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2007, 19:53

Post autor: anndy » 23 kwie 2007, 1:10

Prosze o opinię czy jeśli w wybudowanym zgodnie z projektem domu jest powierzchnia strychu nazwana " strych nieuzytkowy" to nie podlega on opodatkowaniu?
Strych ten projektowo jest wynikiem konstrukcji dachu i w znacznej części przewyższa 220 m. Przepisy budowlane nakładaja sancje karne za wykorzystywanie pomieszczeń niezgodnie z zatwierdzonym projektem. Czy wobec tego słuszne jest, że ze do czasu uzyskania zgody nadzoru budowlanego na jedo przekwalifikowanie z powierzchni nieuzytkowej na uzytkowa nie podlega opodatkowaniu?zmiany.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 kwie 2007, 8:44

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w ogóle nie posługuje się pojęciem „strych” tylko „poddasze użytkowe”. Wniosek stąd taki, że poddasze nieużytkowe nie jest poddane opodatkowaniu.

ODPOWIEDZ