szkody na działce sąsiada

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
aspregesme
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2007, 8:09

Post autor: aspregesme » 01 sie 2007, 14:02

GDDKiA realizuje inwestycję w sąsiedztwie działki X na której realizowana jest działalność gospodarcza. W wyniku robót budowalnych prowadzonych przy pomocy sprzętu ciężkiego zostały naruszone budynki posadowione na działce X sąsiadującej z terenem robót (np.: pojawiły się rysy na ścianach). Ponadto w wyniku zmiany układu komunikacyjnego niemożliwym jest dalsze prowadzenie działalności gosp. na terenie działki X, jakie roszczenia przysługują właścicielowi działki X .

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 sie 2007, 14:42

Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. – art. 415 Kc. Najpierw proszę się skontaktować z inwestorem, przedstawić sprawę i określić swoje żądania (np. odszkodowanie, naprawienie szkód, wykupienie nieruchomości). Jeśli nie dojdą Państwo do porozumienia pozostaje droga sądowa, kiedy to zostanie określone kto i w jakim stopniu ponosi winę za zaistniałą sytuację oraz jaka forma naprawienia szkody będzie odpowiednia.

O wiele trudniej będzie żądać czegokolwiek z tego powodu, że wybudowanie drogi spowoduje brak klientów. Na spadek ilości klientów może wpływać wiele czynników, na przykład zbudowanie dużego centrum handlowego w pobliżu sklepu prowadzonego przez kogoś. Wątpię czy akurat za to udało by się cokolwiek dostać. Jeżeli jednak będzie Pan miał dobrego prawnika, który będzie umiał poszukać jakichś ciekawych dokumentów związanych ze sprawą inwestycji to nie wykluczone, że coś znajdzie i będziecie się procesować.

ODPOWIEDZ