Tańsze oferty znikają w ciągu godziny

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 20 lis 2006, 17:22

Dziś w Rzeczpospolitej artykuł o średnich cenach mieszkań w Warszawie w październiku. Oto jego fragment:

Tańsze oferty znikają w ciągu godziny

„Przeciętnie ponad 8 tysięcy złotych za metr życzyli sobie w październiku sprzedający mieszkania używane w Warszawie. To nie jest jednak cenowy rekord - w śródmieściu nie brakuje ofert za ponad 10 tysięcy złotych - podaje serwis oferty.net.
Wprawdzie są to średnie ceny wywoławcze, a nie transakcyjne, ale i analitycy, i pośrednicy przyznają, że obecnie raczej nie można liczyć na obniżki. Tylko w niektórych przypadkach ceny transakcyjne mogą być niższe do 5 procent.
- Odnotowaliśmy ponad 45-procentowy wzrost cen wywoławczych mieszkań oferowanych do sprzedaży. W styczniu średnia cena 1 mkw. mieszkania nieznacznie przekraczała kwotę 5,6 tys. zł, w październiku osiągnęła już poziom 8166 zł - twierdzą analitycy serwisu oferty.net.
Małe drogie i popularne
Niezależnie od liczby pokoi w mieszkaniu najdrożej jest w śródmieściu. Tu ceny 1 mkw. przekroczyły 10 tys. zł. 50-metrowe mieszkanie w centrum wyceniane jest przez sprzedających na ponad 500 tys. zł. Lokale o większym metrażu, w przedwojennych kamienicach, czy nowe, komfortowo wyposażone apartamenty kosztują nawet 20 tys. zł za mkw. - wynika z danych oferty.net.
Największym popytem cieszą się mieszkania małe, położone w śródmieściu. Chociaż cena 1 mkw. kawalerki w stolicy jest relatywnie wysoka (średnio ponad 8,5 tys. zł), to i tak mieszkania o niewielkiej powierzchni są najtańsze, a w związku z tym najbardziej poszukiwane. Popyt ma odbicie w cenach - 1 mkw. kawalerki w śródmieściu wyceniany jest na ponad 10,3 tys. zł, na żoliborzu - ponad 9,7 tys. zł, a na Ochocie - ponad 9,6 tys. zł.
Najtaniej jest w dalszym ciągu w północno-wschodnich dzielnicach Warszawy - w Wawrze, na Targówku, na Pradze-Północ oraz na Białołęce (od 6370 do 6948 zł za 1 mkw.) - podaje serwis oferty.net.
Jeśli chodzi o mieszkania dwupokojowe, 1 mkw. kosztuje średnio 8219 zł. Najdroższe są w śródmieściu (9920 zł za 1 mkw.), na Mokotowie (8919 zł za 1 mkw.) i żoliborzu (8769 zł za 1 mkw.). Najtaniej można kupić dwa pokoje na prawym brzegu Wisły - w Wesołej, na Targówku, Pradze-Północ i Wawrze”

ODPOWIEDZ