Teren pod autostrade??

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
df123
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2007, 9:07

Post autor: df123 » 03 lut 2007, 9:10

Witam
Mam taki problem od niedawna stałem się posiadaczem działeczki koło Gdańska. Gdy przysło co do czego po 2 tygodniach znalazłem w internecie planowanie drogi numer 20 - Glińcz - Gdynia. Są tam 4 warianty z czego oczywiście jeden jak na nieszczescie przelatuje przez moją działke. Działeczka jest rolna ale dostałem od poprzedniego własciciela dokument który upoważnia do rozpoczęcia budowy na terenie jeszcze rolniczym. Czy oznacza to że jeżeli teraz pujde do gminy to bede mogł ją przekształcić na budowlaną?? Biorąc pod uwage że jeden z wariantów przechodzi przez moją działke czy to wogóle możliwe?? Kolejne pytanie brzmi następująco: jeśli już nieszczescie się dopełni i droga ta poleci przez moją działke, jak to bedzie dalej wyglądało?? Jest to coprawdaż działka nadal rolna ale zapłaciłem za nią około 50 zł za m2. Czy gmina czy inna instytucja lub urząd zapłacą mi w miare dobrą cene czy może być tak że jeszcze na tym strace?? Prosze o pomoc jest to bardzo pilna sprawa!!!
POZDRAWIAM

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 lut 2007, 7:40

Jak sam pan zauważył, na razie to tylko plany. Planować trzeba także po to aby zorientować się, który wariant będzie najkorzystniejszy pod względem ewentualnych trudności pozyskania gruntów pod autostradę. Tak więc na razie istnieje dla pana, że tak powiem, potencjalne zagrożenie, że straci pan własność swojej nieruchomości. Najpierw wojewoda wyznaczy panu co najmniej dwumiesięczny termin na zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości proponując cenę za nią. Po bezskutecznym upływie powyższego terminu na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad zostaje wszczęte przez wojewodę postępowanie wywłaszczeniowe. Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość powinno odpowiadać jej wartości rynkowej, ustalonej według stanu na dzień wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady. Tak więc teoretycznie nie powinien Pan stracić jeżeli wycena będzie przeprowadzona prawidłowo i rzeczoznawca ujmie w procesie wyceny fakt, że nie jest to zwykłą działka rolna na której co najwyżej można coś zasiać, ale faktycznie grunt, który łatwo przekształcić w działkę budowlaną. Tym niemniej jakieś ryzyko zawsze istnieje, że operat szacunkowy nie przewidzi takiej ceny za metr kwadratowy za jaką pan działkę nabył.

ODPOWIEDZ