transakcje

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 31 sty 2007, 14:56

Mam pytanie do opisu transakcji. W kazdym prawie szablonie pisze sie o zalacznikach, nie bardzo rozumiem jakie moge dolaczyc zalaczniki do symulacji transakcji, sama mam je stworzyc???

lja
Posty: 9
Rejestracja: 07 gru 2006, 13:49

Post autor: lja » 31 sty 2007, 15:18

Witam,
niestety tak, sama musisz stworzyc załączniki i wtedy dopiero transakcja jest pełna. Ja miałam załączone karty obiektu (tzn. mieszkania, domu, lokalu) i umowę pośrednictwa, stworzoną zgodnie z moja wyobraźnią: fikcyjne osoby, daty itp. Poza tym słyszałam, że niektórzy dołączyli protokół z oględzin KW, ale ja się w to nie bawiłam.
życzę powodzenia :)

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 31 sty 2007, 15:22

Wystarczy określić jaki załącznik do czego jest potrzebny np.

do sprzedaży nieruchomości lokalowej są potrzebne następujące dokumenty:

1.dowód osobisty sprzedającego
2.akt nabycia (notarialny)
3.wypis z KW
4.zaśw. ze wspólnoty mieszkaniowej
5.zas z ewidencji ludności o wymeldowaniu
6.zaśw. o opłacenieu podatku od nieruchomości

i tą są załączniki

Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 31 sty 2007, 15:30

Ja miałam tylko do jednej transakcji (rzeczywistej) kserokopie załączników. Do pozostałych dwóch symulacji tylko napisałam co jest wymagane.
Więc nie musisz się produkować i tworzyć dokumentów, moim zdaniem zbędne.

gregorius
Posty: 5
Rejestracja: 29 sty 2007, 13:11

Post autor: gregorius » 31 sty 2007, 15:41

Komisja zawsze inaczej patrzy jesli będą załączniki. Pamiętaj że na egzaminie ustnym dostajesz pytania z symulacji więc jak zrobisz symulacje takie będą pytania

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 31 sty 2007, 17:20

Polemizowałbym z Tobą.Z pytań ,które są podawane przes osoby uczestniczące w egzaminach wyrażnie wynika ,że nie tylko pytania są zadawane z symulacji.

przykład :

GIODO,GIIF,kupno ziemi przez cudzoziemców,co zawiera plan miejscowy,mapa zasdnicza,warunki zabudowy,standarty zawodowe,różne definicje,KW wersja normalna i elektroniczna itd.

Spotkałem się z pytaniem typu: Jak się oznacza rozgraniczenie na mapie zasadniczej?
Odpowiedż:
kółeczkiem o średnicy 1 mm a grubość kreski musi wynośić 0,17 mm
Różnie więc może być

Najważniejsze chyba to żeby być skupionym i starać się dobrze zrozumieć pytanie i zanim się odpowie dobrze się nad nim zastanowić.
Komisja raczej nie powinna poganiać.

AgaS
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2006, 21:48

Post autor: AgaS » 01 lut 2007, 0:07

...szkoda czasu....tym bardziej kiedy je sama chcesz tworzyć?...to bzdura.. Im więcej to lepiej...- to też bzdura. jasne jest, że w symulacji musisz wymienić dokumenty niezbędne do przeprowadzenia opisywanej przez siebie transakcji- bo m.in. to właśnie zawód pośrednika, żeby wiedzieć co, jak i kiedy.( to bardzo częste pytanie na ustnym) przepraszam, że tak prosto z mostu, ale nie taki diabeł straszny.....zdawałam właśnie w grudniu i zdałam za pierwszym razem. Miałam dwa opisy transakcji rzeczywistych (też bez żadnych dołączanych papierków, chociaż miałam przecież prawdziwe dokumenty) i jedną symulację. Najważniejsze to jest to, żeby wiedzieć jak wszelkie dokumenty, z którymi pośrednik ma do czynienia wyglądają i co zawierają (wypisy, wyrysy,odpisy, zaświadczenia, dokumenty wewnętrzne a nawet mapy geodezyjne- pytanie bardzo powszechne kiedy "sprzedajemy" działkę zabudowaną, niezabudowaną...itp Pozdrawiaw wszystkich "jeszcze przed"... i bez obaw....nie zjadają, ale fakt- pouczyć to się trzeba... :-)

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 01 lut 2007, 8:44

tak tez myslalam ze bez sensu jest tworzenie dokumentow ktore przeciez opisuje w transakcji, mysle ze dolacze tylko karty nieruchomosci to akurat jest prosta sprawa i duzo mozna siie z niej dowiedziec o nieruchomosci ( mam nadzieje ze moge użyc drukow ktore sa na stronach www.nieruchomosci.pl ) tylko wpisac dane poszcezgolnyh nieruchomosci?) jeszce jedno pytanko co do dziennika praktyk co sie wpisauje w miejscu opisy transakcji?? mam w skrocie opisac te transakcje?? czy tylko ich plan??

AgaS
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2006, 21:48

Post autor: AgaS » 01 lut 2007, 13:02

Ja zrobiłam streszczenie symulacji, ale słyszałam, że nawet przepisywali spis treści.....a tak swoją drogą na repetytorium przedegzaminacyjnym prowadzonym przez jednego z członków komisji (nie wiem czy można podać tutaj nazwisko) dowiedzieliśmy się, że komisja nie czyta tylko przegląda, wybitne symulacje tzn. bez tradycyjnego spisu treści, który krąży i jest przez wszystkich powielany- zdarzy się przeczytać. Powiedział również, że gdyby ktoś oddał tylko spis treści to też jest ok, bo nie ma wytycznych co do treści i ilości stron. Proste symulacje - proste pytania (nawet błędy w symulacjach są pomocne jeżeli umiemy się poprawić przed komisją).

ODPOWIEDZ