uchwala wiekszosci na zebraniu czlonkow

Zarządzanie nieruchomościami, sprawy dotyczące zarzadców nieruchomości i kandydatów na zarządców. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
freud
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2007, 13:07

Post autor: freud » 31 mar 2007, 19:25

Mam takie pytanie.Jest w wspolnocie 20 mieszkan w tym 3 male kawalerki a reszta to 3-4 pokojowe duze.Ja mam kawalerke i wspolnota podjela na walnym uchwale o tym, ze na koszty zwiazane z ekspoatacja i modernizacja beda nie jak dotychczas wielkoscia udzialow liczona ale od mieszkania.Nas malych oczywiscie przeglosowano.Prosze o porade co z tym fantem zrobic. Boje sie ze niedlugo przeglosuja ze my bedziemy za wszystko placic bo podobno maja prawo wkoncu jest demokracja :-(.
pozdrawiam

gosiaaa
Posty: 5
Rejestracja: 27 mar 2007, 20:04

Post autor: gosiaaa » 31 mar 2007, 20:02

Jest taka mozliwosc zeby na zebraniu wspolnoty glosowac nie udzialami tylko w ten sposob ze kazdy ma pojedynczy glos- musi sie na to zgodzic 1/5 mieszkancow. Tylko nie wiem czy takie rozwiazanie w tej sytuacji pomoze...

freud
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2007, 13:07

Post autor: freud » 31 mar 2007, 20:08

Przeciez takie rozwiazanie mi nic nie da.

jaste12
Posty: 18
Rejestracja: 12 wrz 2006, 22:41

Post autor: jaste12 » 04 kwie 2007, 11:12

Uchwala wspolnoty jest niezgodna z obowiązującym prawem[czy na zebraniu był radca prawny?].Należy uchwałę zaskarżyć do sądu[pewna wygrana].Proszę sciągnąć sobie z internetu ustawę o własności lokali z 24.06.1994r.Jest tam krótko zwiężle i na temat.Powodzenia.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 kwie 2007, 20:29

Ustawa o własności lokali:
Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Jeżeli są tylko lokale mieszkalne nie ma potrzeby różnicowania wydatków na utrzymanie nieruchomości wspólnej, chyba, że uchwała wspólnoty wskazała jakieś szczególne okoliczności, które uzasadniałyby takie, a nie inne rozwiązanie. Warto pamiętać o wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 1997r. II CKN 226/97, który potwierdził możliwość ponoszenia przez właścicieli różnych proporcjonalnie ciężarów na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jednakże w tym przypadku raczej nie znajdzie ta interpretacja zastosowania, bo wyrok wspomina o lokalach użytkowych. Oto jego fragment:

„Wynikający z art. 13 ust. 1 omawianej ustawy obowiązek właścicieli lokali ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem ich lokali, poprzez m.in. uczestniczenie w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, nie oznacza bynajmniej konieczności określenia skali tych obciążeń w jednakowej, dla wszystkich tożsamej kwotowo wysokości za 1 m2 powierzchni lokalu. Artykuł 12 ust. 2 cyt. ustawy stanowi jedynie, że właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że przepis ten, wbrew jego wykładni dokonanej przez sąd drugiej instancji, nie może być rozumiany jako będący podstawą do określenia w sposób jednakowy wysokości zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną w tym znaczeniu, że zaliczki te mają być ustalone w jednakowej dla wszystkich wysokości. Równość uprawnień i obowiązków, o której mowa w art. 4 cyt. ustawy nie może bowiem być rozumiana jako tożsama z obciążeniem wszystkich zobowiązanych obowiązkiem uiszczenia zaliczek w jednakowej kwotowo wysokości, a więc w oderwaniu od faktycznych, częstokroć nader zróżnicowanych, wydatków związanych z utrzymaniem poszczególnych kategorii lokali.
Innymi słowy, to właśnie zróżnicowanie wysokości obciążeń w konkretnej sytuacji może dopiero świadczyć o zadośćuczynieniu zasadzie równości uprawnień i obowiązków.
O potrzebie dokonywania odmiennej, aniżeli to uczynił Sąd Wojewódzki, wykładni art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali świadczy wola ustawodawcy wyrażona w art. 12 ust. 3 tejże ustawy. Ten ostatni przepis wyraźnie upoważnił zebranie właścicieli lokali do ustalenia w uchwale, że właściciele lokali użytkowych będą partycypować w pokrywaniu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w większym rozmiarze aniżeli to wynika z ich udziału w elementach wspólnych budynku. Przepis ten umożliwia więc stosowne zwiększenie udziału właściciela lokalu użytkowego w kosztach związanych z utrzymaniem przedmiotu współwłasności, zważywszy, że koszty utrzymania tej właśnie kategorii lokali (np. koszty wywozu odpadków lub zużycia wody) są z reguły wyraźnie większe.”

ODPOWIEDZ