udział w kamienicy

Zarządzanie nieruchomościami, sprawy dotyczące zarzadców nieruchomości i kandydatów na zarządców. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mrmorys
Posty: 10
Rejestracja: 14 gru 2006, 18:29

Post autor: mrmorys » 14 gru 2006, 18:53

Witam mam prośbę i pytanie zarazem.Posiadam około 40% udziałow w kamienicy.Reszta jest w posiadaniu 3 właścicieli z którymi cięzko się dogadac.A chodzi głownie o remonty.Drugim problemem jest część wspólna czyli strych(który się sypie), który chciałbym kupić osobiście lub komuś sprzedać, a nie mogę liczyc na ich zgodę.Jak to zrobić??

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 gru 2006, 8:27

Sytuacja w której w budynku jest potrzebny remont a właściciele posiadający większość udziałów w nieruchomości wspólnej nie zgadza się na to jest sytuacją nie do pozazdroszczenia. Jeżeli w Pana kamienicy jest siedem lub więcej mieszkań to w razie czynności przekraczających zwykły zarząd (a generalny remont strychu zapewne nie będzie uznany za czynność zwykłego zarządu) będzie potrzebna uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawarcia umowy w sprawie tej czynności. Skoro Pan ma mniejszość udziałów taka uchwała może być nie podjęta. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli.

Jeżeli w kamienicy jest mniej niż 7 lokali zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności. Art. 199 Kodeksu cywilnego mówi, że do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Jak widać w tym wypadku będzie trudniej Panu uzyskać decyzję o remoncie, a nawet o żądaniu rozstrzygnięcia przez sąd.

Co do wykupienia strychu to może być jeszcze trudniej. Zapewne na razie nie jest on wyodrębnionym lokalem i możliwe, że nie spełnia warunków samodzielności lokalu. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Czy wspólnota zgodzi się na wyodrębnienie i sprzedaż Panu? Jeżeli nawet ta sprawa oparłaby się o sąd to mógłby on orzec, że strych jest potrzebny wszystkim mieszkańcom

mrmorys
Posty: 10
Rejestracja: 14 gru 2006, 18:29

Post autor: mrmorys » 15 gru 2006, 13:22

Dziękuje bardzo za tak wyczerpującą odpowiedz.W kamienicy jest ponad siedem lokali więc chyba najlepszym rozwiązanuiem byłoby zawiązanie wspólnoty i przekonania chociaż jednego ze współwłaścicieli do współpracy.

ODPOWIEDZ