Jak udzielić pełnomocnictwa pośrednikowi

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
tumin
Posty: 3
Rejestracja: 27 paź 2006, 21:58

Post autor: tumin » 27 paź 2006, 22:33

Czy osoba posiadająca obywatelstwo polskie a zamieszkała na stałe zagranicą (Japonia), która odziedziczyła mieszkanie w Warszawie może jes sprzedać bez konieczności przyjazdu do kraju.Czy można sprzedać to mieszkanie poprzez telefoniczny kontakt z pośrednikiem tu w Polsce i powierzenie mu dokonania wszelkich czynności związanych ze sprzedażą, łącznie z reprezentowaniem właściciela przy zawarciu umowy sprzedaż? Jeśli tak to jakie czynności powinien wykonać pośrednik przy przyjmowaniu i realizacji takiej transakcji, jakich informacji musi udzielić pośrednik sprzedającemu oraz czy musi zawrzeć umowę pośrednictwa w formie pisemnej?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 paź 2006, 6:08

Można sprzedać mieszkanie bez konieczności przyjazdu. Trzeba będzie ustanowić pełnomocnika, który dokona tej czynności prawnej za sprzedającego. Jako, że do sprzedania nieruchomości właściwa jest forma notarialna, w tej samej formie powinno być sporządzone pełnomocnictwo. Jednakże, skoro sprzedawca przebywa za granicą to wystarczy tu zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana (udzielenie pełnomocnictwa). Poświadczenie autentyczności pełnomocnictwa powinno być potwierdzone tzw. klauzulą apostille, o której więcej na wątku http://www.forum.w.nieruchomosci.pl/sho ... =Apostille
Umowa pośrednictwa musi być zawarta w formie pisemnej. Każda inna forma powoduje nieważność umowy pośrednictwa.
Czy sam pośrednik podejmie się przyjęcia pełnomocnictwa od sprzedawcy tego nie wiem. Nie jestem pewien czy nie zostanie to uznane za złamanie zasady równego i uczciwego traktowania wszystkich stron transakcji. W tej jednak spawie najlepiej jeśli wypowie się sam pośrednik (także tu na forum).

ODPOWIEDZ