ukryte wady nieruchomości

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
aleksandra69
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2006, 21:28

Post autor: aleksandra69 » 31 sty 2006, 21:34

Witam,
czy ktoś mógłby mi poradzić co robić jeśli po wprowadzeniu do domu ujawniły się ukryte wady budynku o których poprzedni właściciel wiedział a nie uprzedził mnie? Zaraz po wprowadzeiniu okazało się że kanalizacja jest do wymiany. Co robić w takim przypadku?
pozdrawiam alex

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 paź 2006, 21:16

Sprzedawca domu jest odpowiedzialny za to, że dom ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony. W związku z tym ma Pani dwa wyjścia: można od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże nie będzie można od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad, a jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej. O odstąpieniu od umowy lub żądaniu obniżenia ceny mówi art. 560 Kodeksu cywilnego w rozdziale o rękojmi za wady 556-576 kc. Jeśli chodzi o wadliwą kanalizację, myślę, że jest Pani w dobrej sytuacji w porównaniu ze sprzedawcą, gdyż nie będzie trudno chyba udowodnić, że wady istniały już w chwili nabycia domu, a nie powstały dopiero po przejściu odpowiedzialności na panią.

ODPOWIEDZ