Umowa pośrednictwa a umowa zlecenia

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Małgosia
Posty: 34
Rejestracja: 07 wrz 2005, 20:27

Post autor: Małgosia » 10 sty 2006, 19:06

Czym różni się umowa pośrednictwa od umowy zlecenia?
Wydaje mi się, że jedną z różnic jest to, iż w umowie pośrednictwa pośrednik zobowiązuje się do dokonania czynności na rzecz zamawiającego, zmierzających do zawarcia umów określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, natomiast w umowie zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej w imieniu dającego zlecenie. Ale czy to jest jedyna różnica?

kubiak1
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2006, 18:58

Post autor: kubiak1 » 16 lis 2006, 16:21

[quote:d398469e30="Małgosia;466"]Czym różni się umowa pośrednictwa od umowy zlecenia?
Wydaje mi się, że jedną z różnic jest to, iż w umowie pośrednictwa pośrednik zobowiązuje się do dokonania czynności na rzecz zamawiającego, zmierzających do zawarcia umów określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, natomiast w umowie zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej w imieniu dającego zlecenie. Ale czy to jest jedyna różnica?[/quote:d398469e30]
U.pośrednictwa
-pisemna pod rygorem nieważności
-odpłatna
-starannego działania
-pośrednik zobowiązuje się do dokonania czynnosci faktycznych
-poś. działa w interesie
U.zlecenia
-pisemna dla celów dowodowych
-może byc nieodpłatna
-starannego działania
-zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania czynności prawnych
-zleceniobiorca działa w imieniu i na rzecz

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 lis 2006, 21:57

Warto dodać, ż umowę zlecenia bardzo często stosuje się też nie tylko do dokonywania czynności prawnych dla dającego zlecenie, ale też do świadczenia innych usług, dlatego ten rodzaj umowy jest tak popularny i często stosowany zamiast umowy o pracę.

Art. 750. Kodeksu cywilnego: „Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.”

ODPOWIEDZ