umowa przedwstępna - czas obowiązywania

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
GRETCHEN
Posty: 27
Rejestracja: 21 cze 2006, 20:53

Post autor: GRETCHEN » 16 lip 2007, 19:43

Witam,
mam krótkie pytanie;
umowa przedstępna (w formie pisemnej - bez aktu notarialnego) zawarta na okres np. 6 miesięcy na zakup/sprzedaż nieruchomości. Umowa po 6 miesiącach nie dochodzi do skutku z braku zainteresowania kupującego. Zadatek przepada po terminie obowiązywania umowy. Czy kupujący po tym terminie może jeszcze domagać się kupna przedmiotowej nieruchomości???
Gdzieś wyczytałam, że strony mają jeszcze rok czasu na dochodzenie swoich roszczeń, ale nie wiem czy w tym natłoku informacji (przygotowuję się do egzaminu na wrzesień) już mi się nie pomieszało.
Czy umowa (po oznaczonym w umowie terminie)wygasa automoatycznie i żadna ze stron nie może się niczego od drugiej domagać, czy jakieś informacje strony muszą przekazać sobie pisemnie np. nie dotrzymał pan warunków umowy, zatrzymuję zadatek, itd...???
Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Z góry serdecznie dziękuję!

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 lip 2007, 7:35

Istotą umowy przedwstępnej jest właśnie to aby po bezskutecznym upływie terminu na zawarcie umowy przyrzeczonej dochodzić jej zawarcia. To prawda, że taka konsekwencja przewidziana jest jeżeli umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, czyli w tym przypadku formy aktu notarialnego. Jeżeli forma ta nie jest dochowana to druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Owa „szkoda” to coś więcej niż zatrzymanie zapłaconego zadatku lub odzyskanie go w podwójnej wysokości. Sam zadatek może przecież nie wystarczyć jako odszkodowanie. Pamiętać jednak trzeba, że roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta

GRETCHEN
Posty: 27
Rejestracja: 21 cze 2006, 20:53

Post autor: GRETCHEN » 17 lip 2007, 12:14

Witam Panie Piotrze,
na Pana zawsze można liczyć i już nie pierwszy raz powtarzam to na tym forum.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Ale skorzystam z sytuacji i jescze o coś zapytam;
czy w dziale III KW można zamieścić informację o zawartej umowie przedwstepnej tylko w formie aktu notarialnego, czy zwykła forma taż daje nam taką możliwość?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 lip 2007, 12:43

żaden przepis nie reguluje czy trzeba zachować formę aktu notarialnego dla możliwości wpisu roszczenia w księdze wieczystej. Oznacza to, że ustawodawca przemilczając tę kwestię dopuścił możliwość wpisania do KW roszczenia z umowy przedwstępnej pomimo niezachowania formy notarialnej.

„…W umowie przedwstępnej właściciel zobowiązuje się zawrzeć umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, tym samym godzi się na nałożenie na siebie obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej, a pośrednio na nałożenie na siebie obowiązku przeniesienia własności w przyszłości. To sprawia, że uprawniony z umowy przedwstępnej może oczekiwać, że takie roszczenie będzie mu przysługiwać.
Także wtedy, gdy umowa wywrze tylko skutek słabszy (nie zostanie zachowana forma aktu notarialnego), uprawniony może tego oczekiwać. Nie należy zakładać, że zobowiązany będzie się uchylał od zawarcia umowy przyrzeczonej. Dlatego także umowa przedwstępna o skutku słabszym może być podstawą wpisu roszczenia przyszłego do księgi wieczystej.” - Dulęba Daniel, „Skutki niezachowania formy umowy przedwstępnej”, Przegląd Prawa Handlowego 2006/8/51, LEX 53580/3

ODPOWIEDZ