Umowa przedwstępna

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
szyna
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2006, 16:19

Post autor: szyna » 12 lut 2006, 15:32

Witam,
mam taki problem i nie wiem jak go rozwiązać.
Po podpisaniu umowy przedstępnej na zakup określonej nieruchomości. Nieruchomość się pali. Cała nie spala się ale są pewne skutki ściany wymagają odmalowania, wypalone wykładziny podłogowe, uległy uszkodzeniu instalacja wodna i co. Co teraz zrobić? Na mój rozum wystarczyłoby się dogadać ze sprzedającym aby obniżył cenę, bądź usunął szkodę. Ale co jak się właściciel uprze że nieruchomość należy kupić po cenie umówionej. Co robić? Oczywiście nieruchomość była w posiadaniu sprzedającego.

pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 lis 2006, 17:40

Oczywiście porozumienie się ze sprzedającym co do poczynienia napraw bądź obniżenia ceny jest jak najbardziej pożądane. Może się jednak zdarzyć i tak, że sprzedający będzie chciał nadal sprzedać nieruchomość za cenę ustaloną w umowie przedwstępnej niezależnie od utraty przez nią znacznej części wartości. Wówczas proszę powołać się na art. 357 z małą cyfrą 1 Kodeksu cywilnego, który mówi: „Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym.”

Co prawda klauzula ta dotyczy bezpośrednio już zawartej umowy zobowiązującej do spełnienia świadczenia, ale powinna tez mieć zastosowanie w przypadku umowy przedwstępnej zobowiązującej do zawarcia umowy właściwej gdy doszło do uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy mającej być przedmiotem umowy właściwej.

ODPOWIEDZ