Umowa przedwstępna przed aktem notarialnym sprzedającego

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
a22b
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2007, 21:34

Post autor: a22b » 30 maja 2007, 21:41

Witam,

Mam następujący problem. Chcę kupić mieszkanie, które niedawno zostało oddane do użytkowania (nowy blok). Sprzedający nie podpisał jeszcze umowy końcowej sprzedaży (czyli aktu notarialnego). Umowa przedwstępna sprzedającego z developerem ma formę cywilno-prawną.

Moje pytanie: czy już teraz mogę podpisać ze sprzedającym umowę przedwstępną? - czyli czy notariusz bez problemu skonstruuje mi taką umowę, w której będzie mowa, że sprzedający zobowiązuje się sprzedać mi mieszkanie po swoim akcie notarialnym.

Dodam jeszcze, że wiem o możliwości zrobienia cesji umowy przedwstępnej sprzedającego z developerem ale tego pytanie nie dotyczy :)

Pozdrawiam,
--
a22bgazeta.pl

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 31 maja 2007, 7:23

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy (tutaj: sprzedaży nieruchomości). Rzeczą nadzwyczaj ryzykowną i nieroztropną ze strony sprzedawcy byłoby zawarcie umowy przedwstępnej przyrzekającej sprzedaż rzeczy, której jeszcze nie ma. (mieszkanie nie jest jeszcze jego własnością). Co w sytuacji gdy deweloper zerwie umowę, bo stwierdzi, że komu innemu sprzeda mieszkanie drożej? Zdarzają się takie przypadki. Jeśli zaś umowa przedwstępna z deweloperem nie miała formy notarialnej, to nie będzie można dochodzić sądownie zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak wiadomo deweloperzy boją się tej formy właśnie ze względu na to, że musieliby przenieść własność mieszkania na kontrahenta, a tak muszą tylko zapłacić odszkodowanie.

ODPOWIEDZ