Waznosc wyceny nieruchomosci?

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
margit
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2006, 18:22

Post autor: margit » 12 mar 2007, 22:26

Nieruchomosc-mieszkanie zostalo wycenione wg srednich wartosci rynkowych.Cel przeniesienie wspolwlasnosci na jedna osobe,ktora robi wszystko,aby przedluzyc w czasie czynnosci splacania drugiego wlasciciela.Na jak dlugo obowiazuje wycena mieszkania?Kto moze zawnioskowac zmiane wyceny?
Z gory dziekuje.
Margit

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 mar 2007, 7:58

Art. 156 ust 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że „Operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154.”

„Art. 154. 1. Wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowym, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, stan jej zagospodarowania oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.
2. W przypadku braku planu miejscowego przeznaczenie nieruchomości ustala się na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. W przypadku braku studium lub decyzji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się faktyczny sposób użytkowania nieruchomości.”

Jeżeli więc wystąpi zmiana czynników określonych w art. 154 operat może być ważny nawet krócej niż rok.

ODPOWIEDZ