Co wcześniej podział działki czy darowizna?

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
kugo24
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2007, 15:58

Post autor: kugo24 » 11 maja 2007, 21:08

Witam. Moja sytuacja jest taka, mama chcę darować mnie i siostrze działkę po połowie. Moje pytanie jest następujące,: czy na początku powinien się odbyć podział tej działki ( nie wiem w jaki sposób?) , czy może najpierw powinniśmy załatwić akt darowizny? Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Z góry dziękuję. Gośka

arielnowe
Posty: 8
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:37

Post autor: arielnowe » 13 maja 2007, 14:33

Są możliwe dwa rozwiązania:
1) mama daruje prawo własności nieruchomości obu Panią w częściach ułamkowych, na przykład po połowie. Powstanie w ten sposób współwłasność w częściach ułamkowych. Każda z Pań zostanie wpisana do księgi wieczystej jako współwłaściciel w określonym w umowie ułamku i każda z Pań będzie mogła dysponować swoim udziałem w prawie własności. Oczywiście jest możliwe zniesienie stosunku współwłasności w późniejszym terminie - albo jedna z Pań sprzeda/podaruje swój udział drugiej, albo przez podział fizyczny nieruchomości (pkt. 2).
2) można dokonać podziału geodezyjnego nieruchomości przed dokonaniem darowizny - z jednej działki powstaną na przykład dwie. Podziały nieruchomości są uregulowane w dziale III rozdziale I ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami. Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzaiącej podział. Postępowanie prowadzi się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Osoba zainteresowana musi wynająć uprawnionego geodetę. Trzeba mieć na uwadze, że podział nieruchomości nie zawsze jest dopuszczalny i zależny jest od wielu czynników. Więcej informacji na ten temat uzyska Pani we właściwym urzędzie gminy.
Pierwsze rozwiązanie jest szybsze i tańsze, drugie dłuższe, droższe, ale i wygodniejsze na przyszłość... ponieważ nie można wykluczyć sporów pomiędzy współwłaścicelami.
Jeżeli jest możliwe dokonanie podziału, to polecam rozwiązanie drugie.

ODPOWIEDZ