Własność a spółdzielcze własnościowe

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
zuzia
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2007, 13:04

Post autor: zuzia » 11 cze 2007, 22:45

Jak dobrze odpowiedziec na to pytanie: Różnica między odrębną własnościa a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 12 cze 2007, 0:23

Odrębna własność (lokalu lub budynku) jest nieruchomością, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie jest nieruchomością tylko ograniczonym prawem rzeczowym.
Osoba dysponująca prawem własności (odrębną własnością) jest właścicielem lokalu/budynku ("właściciel jest właścicielem..." ;) - chyba wiecie co autor (ja) miał na mysli...), natomiast osobie posiadającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługuje tylko ograniczone prawo rzeczowe do tego lokalu (lokal jak i budynek jest własnością spółdzielni). Jest to prawo na rzeczy cudzej.
Dla odrębnej własności musi być prowadzona księga wieczysta, dla spółdzielczego własnościowego prawa może być prowadzona ale nie musi.
Pozdrawiam,
Ps.
chętnie zapoznam się z uwagami co do mojej wypowiedzi.

ODPOWIEDZ