Wycena dla banku/pracodawcy

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Radsad
Posty: 32
Rejestracja: 10 sty 2007, 21:10

Post autor: Radsad » 10 kwie 2007, 23:01

Witam. Mam dość konkretne pytanie - czy RM zatrudniony na umowę o pracę w banku może, w zgodzie z przepisami prawnymi i standardami zawodowymi, sporządzać na potrzeby tegoż banku, w ramach swego zakresu obowiązków, bądź też ,,dodatkowo" na zlecenie, operaty szacunkowe?? Chodzi tu oczywiście o przypadki, gdzie zleceniodawcą operatu jest bank, nie zaś klient/kredytobiorca. Mam swoje zdanie w temacie, ale chciałbym poznać stanowisko forumowiczów, bez czynienia jakichkolwiek sugestii w przedmiocie. Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 11 kwie 2007, 7:13

Hmm, może nie rozumiem do końca intencji pytania ale przecież pracownik zatrudniony u pracodawcy robi to co pracodawca mu poleci. Rzeczoznawca robi wyceny nieruchomości dla banku i na zlecenie banku, między innymi na potrzeby oceny przez bank czy można przyznać ewentualnemu klientowi banku kredyt.

Radsad
Posty: 32
Rejestracja: 10 sty 2007, 21:10

Post autor: Radsad » 11 kwie 2007, 8:25

z reguły RM spółpracuje z bankiem na popdstawie umowy zlecenia zachowując przynajmniej teoretycznie pewną niezależność. W przypadku umowy o pracę owa niezależność RM może zostać zachwiana - powstaje pytanie czy działanie ,,etatowego" rzeczoznawcy nie sprzeciwia się standardom zawodowym i czy nie znajduje tutaj zastosowania art. 176 ust. o gosp. nieruch. w zw. z art. 24KPA mówiący o wyłączeniu RM od udziału w szacowaniu nieruchomości. Moim zdaniem nie ma wyraźnych przeciwwskazań dla wykonywania wycen na rzecz banku pracodawcy. Natknąłem się jednak niedawno na jakiś artykuł na stronie PFSRM, w którym kwestionowano możliwość zatrudniania przez banki ,,etatowych" RM.

Monika Kurska
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2007, 21:20

Post autor: Monika Kurska » 28 maja 2007, 21:27

Moim skromnym zdaniem znajduje tutaj w pełni zastosowanie art. 176 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który bezpośrednio nazwiązuje do treści art. 24 kpa. Jako jeden z elementów tego artykułu wskazana jest sytuacja, w której występuje podległość służbowa.
W przypadku, gdy rzeczoznawca majątkowy jest etatowym pracownikiem banku, nie da się ukryć, że istnieje bezpośrednia zależność służbowa. To właśnie dlatego banki swego czasu próbowały zmienić ustawę o gospodarce nieruchmościami w zkaresie, w którym określa ona sposoby wykonywania działalności zawodowej przez rzeczoznawców majątkowych - zresztą od maja 2004 r. do 22 września 2004 r. (czyli do wejścia w życie nowelizacji ugn) tego typu przepisy obowiązywały.

ODPOWIEDZ