Wykreślenie hipoteki z roku 1930

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Marzdenka
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2006, 12:18

Post autor: Marzdenka » 19 gru 2006, 15:14

Mam następujący problem.
Księga wieczysta obciążona jest hipoteką w wysokości 100- dolarów z roku 1930, na rzecz Towarzystwa bankowego dla miasta......... . Mam przypuszczenia,iz owo Towarzystwo już dawno nie funkcjonuje, no i w jaki sposób pozbyć sie tego zapisu w KW?
Jest to działka, z której chcemy wydzielić mniejszą część i sprzedać, a klient kupujący posiłkuje sie kredytem no i tu zaczyna się problem z bankiem.
Czy ktoś wie, w jaki sposób można to rozwiązać. Napisałam już pismo do sądu o zgodę na depozyt, ale jak oni obliczą wartość 100-dolarów ? I ile to będzie na dziń dzisiejszy? Bo jeżeli okaże się, iz ta hipoteka przewyższa wartość sprzedaży działki? To wtedy?

Jeżeli ktoś może mi coś poradzić, będę zobowiązana.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 gru 2006, 17:07

Przede wszystkim należałoby ustalić czy wierzytelność jaką zabezpieczała hipoteka jeszcze istnieje. Możliwe, że wierzyciel już dawno został spłacony tylko hipoteka nie została wykreślona bo nikt o to nie zadbał (np. z powodu nadejścia wojny). Możliwe tez że prawo dochodzenia wierzytelności już się przedawniło i wpis hipoteki jest bezpodstawny. W ostateczności z braku dokumentów potwierdzających historię owej wierzytelności można posłużyć się art. 99 ustawy o księgach wieczystych i hipotece i złożyć zabezpieczoną kwotę do depozytu sądowego, zrzekając się uprawnienia do odebrania jej z powrotem. Wówczas hipoteka wygaśnie. Co do przeliczenia 100 dolarów na kwotę jaka ma być złożona do depozytu to uważam, że powinno się zastosować tabelę NBP z dnia złożenia do depozytu i przeliczyć po kursie średnim te 100 dolarów. Nie widzę podstawy do zmiany tej kwoty zwłaszcza w sytuacji gdy ewentualny wierzyciel nie domaga się zwrotu pieniędzy i nie określa w jakiej by top miało być wysokości.

Marzdenka
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2006, 12:18

Post autor: Marzdenka » 08 sty 2007, 16:25

Witam. Niestety klienci działkę dostali kilkadziesiąt lat temu w darowiznie, i nikt nie zauważył obciążeń w KW. Co do możliwości , że zostało to już dawno spłacone, też nic nie wiedzą, bo osoba która była dłużnikiem juz dawno nie żyje. Ale mniejsza z tym. Oczywiście złożyliśmy wniosek o depozyt. Sąd odpisał, że jest to stara hipoteka, że istnieją przepisy na jej przedawnienie (wymienili jakie) i staramy sie o wykreślenie na ich podstawie. A jeżeli chodzi o przeliczenie to odpisali że po denominacji, itp. wartość na dzień dziesiejszy jest mniejsza niż 1grosz.
Teraz czekamy aż wydział ksiąg wieczystych, przychyli sie do tego wniosku i podpowiedzi Sądu i ciekawe jak sie to zakończy:) Czy może coś innego wymyślą, oby nie.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 sty 2007, 7:54

Cieszę się, że sprawa znajdzie korzystne dla Pani rozwiązanie. Przeliczenie po denominacji to jeszcze lepsze rozwiązanie, ale czy była jakaś denominacja dolarów? Normalnie spłaca się dług w walucie obcej według postanowień umownych czyli albo w tej walcie albo według jakiegoś aktualnego kursu przeliczeniowego. Tym niemniej jak powiedział sąd hipoteka i tak już dawno wygasła więc nie powinno być problemu z jej wykreśleniem.

ODPOWIEDZ