wykup nieruchomości wywłaszczonej przed 1990-tym

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
boro
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2007, 17:12

Post autor: boro » 09 sty 2007, 23:49

witam.będąc na praktyce w biurze nier. jeden z klientów zapytał mnie czy nie mógłbym mu pomóc oddzyskać działki wywłaszczonej(zbytej na rzecz S.P. umową sprzedaży zawartą w 1989r w byłym państwowym biurze notarialnym).klient twierdzi że wówczas pobrał jakąś kwote odszkodowania ale dokumentów nie posiada i kwoty nie pamięta.wg ugn przysługuje mu prawo pierwokupu.wydaje mi się że może się ubiegać o zwrot. w urz skarbu należy złóżyć wniosek. posiadamy nr działki i stary wypis z kw. celem wywłaszczenia była realizacja celu publ. (budowa straży poż.)ale do dziś działkę porastają krzaczki. po wizycie w wydz geodezji okazało sie że na wypisie nie figuruje S.P.ale gmina. mam obawy że w pewnym momęcie klient nie skorzystał z prawa pierwokupu gdy własność przechodzoła na gminę ,choć twierdzi że nigdy nie dostał żadnej informacji. czy możliwe że gmina stała się włścicielam i S.P. nie poinformował klienta o przysługującym mu prawie? czy choć gmina nie wystawia tej działki na sprzedaż kilent może się ubiegać o jej zwrot za zwrotem zrewaloryzowanego odszkodowania? obecnie działka nadal jest rolna ale w nieobowiązującym planie z 1995 była przeznaczona pod zabudowę. wg jakich kryteriów wyceni ją rzeczoznawca majątkowy? czy jeśli by się udało wywalczyć zwrot to zrewaloryzowana kwota odszkodowania nie może przekraczać połowy wartości?proszę o pomoc w rozgryzieniu tego zagadnienia. czy jeśli dostanę pełnomocnictwo notarialne od klienta pomoc taka podchodzi pod czynności pośrednictwa a zarazem prowizja może być z góry ustalona w pełnomocnictwie(umowa pośrednictwa plus pełnomocnoctwo) czy powinienem wystąpić jako strona i stworzyć umowę przedwstępną notarialną z możliwością podsatawienia innego nabywcy? gdzie powinienem się udać do urz skarbu czy możę gdzieś indziej po więcej informacji? z góry dziękuje za pomoc.boro.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 sty 2007, 8:58

Upłynęło już 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna i nie rozpoczęto prac związanych z realizacją celu wywłaszczenia, a więc poprzedni właściciel może żądać zwrotu tej nieruchomości. (Art. 136 i 137 ustawy o gospodarce nieruchomościami) Wniosek należy złożyć starosty. (Art. 136 ust. 3 ugn) Zwrot odszkodowania będzie miał miejsce w wysokości nie większej niż 50% aktualnej wartości nieruchomości. (Art. 217 ust 2). Co do aktualnego właściciela nieruchomości można to sprawdzić najlepiej w księdze wieczystej i przekonać się czy nieruchomość ta zmieniała właściciela w międzyczasie.

szyna
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2006, 16:19

Post autor: szyna » 10 sty 2007, 13:23

Będzie bardzo pomocny wypis z aktu notarialnego /zbycia - wywłaszczenia/ po który udajemy się do Sądy.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ