Wykup i przepisanie mieszkania komunalnego.

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
MarK
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2007, 9:12

Post autor: MarK » 15 sty 2007, 10:15

Witam,
Sprawa dotyczy wykupu przez rodziców mieszkania komunalnego z przysługującymi ulgami. I teraz rodzi się pytanie, bo mieszkanie właściwie kupuję ja. Po jakim upływie czasu od wykupu tego mieszkania, rodzice mogą przepisać (darowizna) je na mnie, ale tak aby nie przepadły ulgi i nie trzeba było dopłacać?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 15 sty 2007, 11:17

Jeżeli gmina zdecyduje się przyznać jakieś ulgi w wykupie mieszkania na własność to pod warunkiem zwrotu kwoty przydzielonej bonifikaty gdy lokal będzie zbyty przed upływem 5 lat od nabycia. Taki obowiązek wynika z art. 68 ust 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jednocześnie wprowadzono przepis mówiący, że zwrotu bonifikaty nie dokonuje się jeżeli lokal został zbyty na rzecz osoby bliskiej. Taką osobą jest syn osoby dokonującej wykupu. W związku z tym można dokonać darowizny bez obawy o konieczność zapłacenia gminie pełnej ceny wykupu.

ODPOWIEDZ