wynajem mieszkania spółdzielczo-lokatorskiego

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
leon
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2006, 15:40

Post autor: leon » 19 lut 2006, 16:11

Wiem, że temat ten był już wiele razy „wałkowany” na łamach forum, jednak nie jest on dla mnie jednoznaczny.
Obecnie jestem posiadaczem prawa do lokalu spółdzielczo-lokatorskiego, jednak rozglądam się za czymś większym. Chcę wziąć kredyt na mieszkanie własnościowe i z wynajmu obecnego spółdzielczo-lokatorskiego spłacać go. Przeglądając tematy na forum wnioskuję , że wynajem takowego mieszkania może się odbywać nawet bez zgody spółdzielni. Jednak kiedy mam w umowie paragraf, który mówi, że „ wynajęcie lub oddanie w bezpłatne użytkowanie całego lokalu mieszkalnego wymaga pisemnej zgody spółdzielni” to tutaj stawiam pytanie, które prawo obowiązuje? Te w umowie, jakoby wewnętrzne, czy cytowana na forum ustawa?
Drugie moje pytanie jest takie czy będąc posiadaczem prawa do mieszkania spółdzielczo –lokatorskiego w ogóle (w świetle prawa) mogę kupić mieszkanie własnościowe ( zachowując jednocześnie prawo do tego lokatorskiego). I czy statut spółdzielni może tego zabraniać?

z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam !

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 lis 2006, 22:10

Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Skoro ma Pan taki zapis w umowie to jest on sprzeczny z obecnymi przepisami, ale zapewne podpisywaliście umowę przed 2003r. kiedy wymagana była zgoda spółdzielni. Powinien Pan zwrócić uwagę spółdzielni, że w waszej umowie jest zapis sprzeczny z ustawą i powinniście podpisać aneks zmieniający ten zapis.

Czy statut spółdzielni mówi cos o kupnie mieszkania „własnościowego” podczas gdy posiada się mieszkanie „lokatorskie”. Zapewne nie. Ja nie spotkałem się z tego typu zapisami w statucie spółdzielni, ustawa też o tym nie mówi, a więc nie powinno być kłopotów z zakupem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu gdy jest się już posiadaczem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

ODPOWIEDZ