Zakup działki siedliskowej z rozpoczętą budową

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
danny
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2007, 0:42

Post autor: danny » 24 maja 2007, 1:33

Witam,

Mam następujący problem. Jestem w trakcie zakupu działki rolnej z wydanym pozwoleniem na budowę (2004r.), oraz wydanym pozwoleniem rozpoczecia robót i dziennikiem budowy (2006r.). Jest to działka o pow. ok. 1000m2 wydzielona w obszaru ponad 2ha gruntu rolnego. Bezpośrednio przylega do innej zabudowanej, posiada dostęp do drogi i mediów. Pojawiły się jednak trudności z uzyskaniem kredytu, ponieważ bank sprawdził możliwość przepisania prawa do budowy po ewentualnym zakupie działki. Okazało się, że starostwo odmówi takiego przepisania, ponieważ musiałbym zakupić/posiadać w tej gminie ponad 1ha gruntu. Sądziłem do tej pory, że prawo do budowy jest zbywalne. Taki sposób był opisany w artykule "Kupuj ziemię rolną zamiast budowlanej" - wariant 1b http://dom.gazeta.pl/prawo/1,65547,3106244.html
Ciężko znaleść odpowiedź na ten problem, z reguły jest tylko opis jak takie pozwolenie uzyskać także będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Danny

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 maja 2007, 7:30

Czy zwrócił Pan uwagę na następujący fragment artykułu:
„W planie jest zaznaczone, jaka powierzchnia ziemi umożliwia ci budowę domu. Zazwyczaj jest to hektar. Innymi słowy kupujesz hektar i od razu możesz składać wniosek o pozwolenie na budowę.”. czy przed zakupem działki sprawdził Pan, czy na pewno stare pozwolenie na budowę zachowa ważność skoro chce Pan kupić mniej niż hektar gruntu? Czy gmina ma plan miejscowy, który reguluje sprawy wielkości działek siedliskowych i wydawania pozwoleń na budowę?

ODPOWIEDZ