zakup działkirolniczo- budowlanej wraz ze znajdującym się na niej domem

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
nabywca
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2006, 23:38

Post autor: nabywca » 02 lis 2006, 0:04

mam pytanie odnośnie zakupu nieruchomości położonej na terenie wsi jest ona oznaczona w ewidencji gruntów jako działka rolniczo-budowlana
Czy w takim wypadku istnieje konieczność powiadamiania Agencji Rolnej SP o tym że taka nieruchomość będzie sprzedawana , czy Agencja ma prawo pierwokupu? powierzchnia całkowita działki na której znajduje się nieruchomość to 30 arów. nieruchomość chcę kupić za pieniądze z kredytu hipotecznego . jakie mogę ponieść konsekwencję w przypadku gdyby Agencja skorzystała z prawa pierwokupu

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 lis 2006, 7:52

Prawo pierwokupu przysługuje Agencji Nieruchomości Rolnych w przypadku gdy dochodzi do sprzedaży nieruchomości rolnej w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa ta mówi, że przez nieruchomość rolną należy rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne. Kodeks cywilny nieruchomości rolne jako nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. Drugim istotnym warunkiem pierwokupu jest sprawdzenie czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dana nieruchomość leży na obszarze przeznaczonym na cele rolne. Jeżeli tak to Agencji przysługuje to prawo. Agencję zawiadamia notariusz spisujący umowę sprzedaży nieruchomości rolnej. Po tym zawiadomieniu Agencja ma miesiąc na wykonanie prawa pierwokupu. Jeżeli miesiąc od zawiadomienia Agencji minie bez żadnej informacji od niej czy chce kupić nieruchomość, sprzedawca i nabywca jeszcze raz idą do notariusza i zawierają umowę sprzedaży, która przenosi własność nieruchomości. Pomimo tego, że zawiera się niejako dwie umowy sprzedaży dotyczące tej samej nieruchomości to opłaty pobierane przez notariusza wynoszą tyle ile za jedną transakcję.

Konsekwencje skorzystania z prawa pierwokupu przez Agencję są takie, że kupujący nie nabywa własności nieruchomości, a część opłaty notarialnej wpłacona notariuszowi nie jest zwracana (tak więc jeszcze traci na transakcji niestety). Jeśli zapłacił już sprzedawcy jakąś część należności za nieruchomość, pieniądze są zwracane. Warto to wyraźnie zapisać w akcie notarialnym.

nabywca
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2006, 23:38

Post autor: nabywca » 02 lis 2006, 9:52

Witam ponownie! dziękuję za odpowiedź na pytanie dotyczące prawa pierwokupu przysługującego Agencji. Mam jeszcze jedną wątpliwość.
Ponieważ nieruchomość jest nabywana za pośrednictwem biura nieruchomości biuro zarządało odemnie wpłacenia zaliczki w momencie podpisania ze mną umowy całość należności biuro zarządało przy podpisaniu pierwszej umowy notarialnej. teraz chciałabym wiedzieć czy jeśli Agencja skorzysta z prawa pierwokupu to biuro nieruchomości wruci mi pieniądze jakie mu zapłaciłam czy muszę mieć to zaznaczone w umowie z biurem . narazie z tego co się orientuje w umowie będzie zaznaczone ,że wpłacona przezemnie zaliczka będzie mi zwrócona jeśli nie uzyskam kredytu bankowego, a co będzie jeśli zajdzie przypadek opisany przeze mnie powyżej.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 lis 2006, 10:39

Jeżeli kupujący pokrywa część prowizji pośrednika za transakcję to pieniądze te powinny być zwrócone jeśli Agencja skorzysta z prawa pierwokupu. Z taką, dobrą praktyką spotkałem się w przypadku pewnej agencji nieruchomości. Oczywiście proszę poruszyć ten temat ze swoim pośrednikiem i poprosić o odpowiedni zapis w umowie.

ODPOWIEDZ