Zamiana działki

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
goja
Posty: 9
Rejestracja: 06 kwie 2007, 12:29

Post autor: goja » 06 lip 2007, 8:29

Witam!
W jaki sposób przeprowadzić zamianę działki? Jakie dokumenty będą niezbędne? Zamianie miałaby ulec część działki tak, aby z 2 długich działek (20x100) utworzyć krótsze a szersze (40x50).

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 lip 2007, 22:10

Zanim dojdzie do zamiany nieruchomości trzeba będzie podzielić obecnie istniejące działki. Można dokonać podziału jeśli będzie on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Podział nieruchomości nie będzie na przykład dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Następnie sporządza się wstępny projekt podziału, najlepiej jeśli zrobi to uprawniony geodeta i przedstawia się go do zaopiniowania przez wójta. Po pozytywnej opinii geodeta sporządza właściwy projekt podziału nieruchomości. Projekt podziału nieruchomości zawiera dane działki dzielonej i nowo wydzielanych działek gruntu, nowe granice i numery działek, powierzchnie działek przed i po podziale. Projekt podziału nieruchomości zatwierdza wójt decyzją. Potem geodeta sporządza dokumentację z podziału, którą przekazuje do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Następnie geodeta w obecności właściciela wyznacza i utrwala nowe znaki graniczne z czego sporządza protokół. Prawomocna decyzja o podziale jest podstawą wpisania zmian w księdze wieczystej. Po tak dokonanym podziale i udokumentowaniu go można dokonać w drodze aktu notarialnego zamiany działek pomiędzy właścicielami. Zmiana właściciela zostaje ujawniona w księdze wieczystej. Tak oto w skrócie wygląda droga podziału i zamiany. Podział nieruchomości regulują przepisy artykułów 92 – 100 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.

ODPOWIEDZ