zamiana spółdzielczego na kwaterunkowe?czy to mozliwe?

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
liosa12
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2007, 17:08

Post autor: liosa12 » 14 kwie 2007, 17:39

ponieważ od niedawna przymierzam sie do zamiany mieszkania na wieksze wiec dalam tez takie ogłoszenie do prasy,
zgłosiła sie do mnie osoba która mieszka w mieszkaniu kwaterunkowym 90 m2, NIE WYKUPIONYM, moje jest spółdzielcze własnościowe
moje pytanie brzmi:
- czy ona ma w ogole prawo do zamiany tej nieruchomości jesli mieszkanie nie jest wykupione?
jesli tak to jak to jak sie kształtuje cenowo m2 mieszkania kwaterunkowego niewykupionego w stosunku do mieszkan własnościowych?
jak wygląda procedura wykupu takieo mieszkania gdybym sie na nie wymieniła?
czy gdyby osoba ktora mieszka w mieszkaniu kwaterunkowym wystapila o jego wyku i dostalaby na to zgode to czy ta zgoda przejdzie na kolejną osobe ktora zamieszka w mieszkaniu w przypadku jego zamiany?
osoba ta wspomniała ze po 5 latach zamieszkania, podczas wykupu mieszkania kwateruknowego płaci sie 30 % wartości rynkowej, czy to prawda i czy to prawo przecodzi na osobe krora sie z nia zamieni?czytez kolejna osoba ma czekać kolejne 5 lat?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 kwie 2007, 8:05

Moim zdaniem nie powinna się nawet Pani zastanawiać nad transakcją z kimś kto posiada jedynie prawo najmu mieszkania, jak mniemam, komunalnego. Trudno by w ogóle to nazwać „zamianą”. Prawo najmu nie podlega obrotowi i nie ma wartości. To prawda, można go „wykupić” za określoną kwotę, zazwyczaj niższą niż wartość rynkowa, bo gminy często stosują bonifikaty. 30% wartości rynkowej to zawsze 30%, poza tym nie ma pewności, że z jakiegoś powodu nie dojdzie do przekształcenia prawa najmu lokalu we własność. Jeżeli osoba aktualnie zajmująca lokal otrzyma zgodę na „wykup” to nie znaczy, że Pani też go otrzyma. Poza tym gmina musiałaby najpierw zgodzić się przyjąć Panią jako najemcę do swojego lokalu, czy jest pewność że się na to zgodzi? 5 lat zamieszkiwania zapewne dotyczy konkretnego najemcy, jeśli by więc Pani nim została, trzeba by czekać na stanie się właścicielem mieszkania kilka lat. Przy tylu znakach zapytania i niejasnościach takiej transakcji trudno sobie wyobrazić ustalenie należytego rozliczenia między Państwem. Lepiej poczekać aż ktoś odpowie na ogłoszenie kto ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu labo nieruchomość lokalową.

ODPOWIEDZ