Zamiana/ sprzedaż mieszkania własnościowego

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
nnicole
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2006, 12:15

Post autor: nnicole » 29 paź 2006, 12:39

Moi rodzice we wrześniu wykupili mieszkanie na własność za 10% jego wartości. (Wpis jest już na księdze wieczystej). Moje pytanie brzmi czy mogą Oni teraz zamienić to mieszkanie lub sprzedać (przed upływem 5 lat), żeby nie płacić bonifikaty dla miasta (90%). Czy może lepiej żeby zrobili darowiznę na krewnego w linii prostej (w tym wypadku mnie). Czy ja wtedy będe musiala również czekać te 5 lat? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :)

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 paź 2006, 6:05

W razie zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat od nabycia go od miasta, nie trzeba zwracać bonifikaty jeśli zbycie nastąpi na rzecz osoby bliskiej. Taką osobą jest krewny w linii prostej. Można zrobić to w drodze darowizny, można też w zwykłej formie sprzedaży. Jeżeli wybiorą Państwo drogę darowizny to warto powstrzymać się z tym do przyszłego roku kiedy wejdzie wżycie zmiana ustawy o podatku od spadków i darowizn, która generalnie przewiduje brak obowiązku podatkowego dla darowizn między osobami bliskimi. Jeżeli zaś Pani jako osoba, która kupi lub dostanie w darowiźnie mieszkanie zechce to mieszkanie komukolwiek sprzedać, to nie będzie już zobowiązana zwracać miastu kwotę bonifikaty. Taką interpretację należy wywieść z brzmienia przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, która reguluje m.in. sprzedaż lokali mieszkalnych z bonifikatą ustaloną przez gminę (miasto).

ODPOWIEDZ