zarządzanie wspólną nieruchomością gruntową

Zarządzanie nieruchomościami, sprawy dotyczące zarzadców nieruchomości i kandydatów na zarządców. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Bośka
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2007, 12:00

Post autor: Bośka » 13 lip 2007, 13:42

Czy ktoś z zarządców zarządza wspólną nieruchomością gruntową? Developer buduje osiedle domków jednorodzinnych , część domków została już sprzedana z ułamkową częścią gruntu stanowiącą część wspólną .Jaką formę prawną można przyjąć do zarządzania tą częścia wspólną ( utrzymanie czystości na uliczkach osiedlowych,odsnieżanie,koszenie trawy,zatrudnienie firmy ochroniarskiej , konserwacja urządzeń na placu zabaw itp.) ? Kto będzie stroną do podpisania umowy z zarządcą ( czy każdy z właścicieli indywidualnie?), czy ogół właścicieli mający swego reprezentanta ( na podstawie jakich pełnomocnictw?).Komu wystawiać faktury za wykonane usługi? Czy usługi takie podlegają opodatkowaniu VAT ?( wykonywane dla wspólnot mieszkaniowych są zwolnione z VAT).Pozdrawiam, licząc na szybką podpowiedź w rozwiązaniu problemu .

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 14 lip 2007, 0:38

Przed odpowiedzią wolałbym przeczytać jaką koncepcję proponujesz Ty.

i proponuję poczytać:
uogn Art 4.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) nieruchomosci gruntowej - należy przez to rozumieć grunt wraz z częściami składowymi, z wyłaczeniem budynków i lokali, jeżeli stanowia odrebny przedmiot własności;[...]

Art.185 ust. 2

KC Dział IV Współwłasność Art.-195-221

http://www.zarzadca.com/content/view/433/32/ - artykuł

Czy developer zapisał w umowach sposób zarządu?

:-)
Pzdr.

Bośka
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2007, 12:00

Post autor: Bośka » 17 lip 2007, 10:50

Dzięki za podpowiedź.. Wydaje mi się , że stroną umowy z zarządcą muszą być wszyscy współwłaściciele .Developer przy sprzedaży pierwszych domów nie zapisał w umowie sposobu zarządu. Fakturę VAT mogę chyba wystawić na odbiorcę zbiorowego ( wg wykazu współwłaścicieli ) ? Proszę o rozwianie wątpliwości. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ