zasiedzenie ?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 03 kwie 2007, 19:11

Mam do Was pytanie, przypadek wyglada nastepujaco:
pewna osoba otrzymała w spadku gospodarstwo rolne, co sie z tym wiaze, grunt zabudowany domem + jakies pom. gospodarcze. Nie ma jeszcze KW, bedzie dopiero zakladana, jest oczywiscie postanowienie o nabyciu spadku (gosodarstwo rolne czyli grunt - dzialka o numerze X). Poprzedni wlasciciele czyli spadkodawcy kupili kiedys grunt + połowe domu, tak to kiedys okreslono, mimo ze nie byla ta polowa wyodrebiona. W wypisie i wyrysie jest okreslone to jako dzialka Nr X + zaznaczone zabudowania. Poniewaz co na gruncie to jest wlasnocia tego, ktory ma tyt. prawny do gruntu to prawnie jest wlascicielem calosci. Stan faktyczny jest takie, ze w tym domu mieszka rodzina sasiadow, zajmuje go od pokojen, nie ma do niego tyt. prawnego. Mieszkaja tam wnuki, po zmarlych dzidkach, dziadkowie to zajmowali zgodnie z prawem, ale jak to bylo 100 lat temu nie zadbali o to by prawnie miec na to dokumenty. W chwili obecnej "moralnie" roszcza sobie prawo do polowy tego domu, tej czesci zajmowanej.
Pytanie moje, czy Ci, ktorzy zajmuja czesc domu moga roscic sobie jakies prawo do tej czesci ? Czy w tym wypadku jest to zasiedzenie ? i czy sad moze im przyznac te zajmowana polowe ( z racji tego, ze kiedys mieszkali tam ich dziadkowie) ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 kwie 2007, 21:36

To prawda, że właściciel nieruchomości gruntowej jest również właścicielem wzniesionych na niej budynków. Tym bardziej ciekawe jest to, że w akcie notarialnym zapisano, że są właścicielami gruntu plus połowy domu. Czy określono na jakiej podstawie taki zapis istniał? Szkoda, że nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, która jasno określałaby sprawy właścicielskie. Co do możliwości zasiedzenia to przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że nie może dojść do zasiedzenia domu, gdyż nie jest on nieruchomością, a tylko częścią składową nieruchomości. Części składowej nieruchomości nie można zaś zasiedzieć. Być może mamy tu do czynienia z sytuacją z zasiedzeniem części nieruchomości gruntowej. To czy sąd przyznałby wskutek zasiedzenia prawo do części nieruchomości to trudno ocenić. Zależy jak potoczyłaby się postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia. Teoretyczne szanse zawsze są.

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 04 kwie 2007, 18:11

Czy mozna zasiedziec nieruchomosc, ktora ma wlasciciela, ktory nie wyraza zgody na to zasiedzenie, jedynie pozwala, by ktos sobie tam mieszka, bo ma dobre serce :))
W akcie notarialnym z 1920 roku jest kupno -sprzedaz polowy domu, bez wyodrebnienia jako samodzielnej nieruchomosci i bez udzialu w gruncie. Nie wiem czy "wtedy" prawo bylo inne, czy notariusze pisali co chcieli.
Przy okazji, czy wiecie jaka jest kara za samowolne podlaczenie budynku do mediow, dokladnie do kanalizacji miejskiej ? czy kazda gmina ma odrebne kary - stawki ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 kwie 2007, 20:41

„Dobre serce” prawowitego właściciela może być przesłanką działającą a jego niekorzyść. Jeżeli ktoś pozwala aby inna osoba władała jego nieruchomością, nie przeciwstawia się temu i nie dąży do wyjaśnienia stanu prawnego może nawet doprowadzić do zasiedzenia przez kogoś swojej własności. Warunkiem zasiedzenia jest faktyczne władanie nieruchomością jak właściciel przez osobę która właścicielem nie jest. Nawet jeżeli władający nieruchomością jak właściciel wiedział, że nie jest właścicielem czyli znajdował się w „złej wierze”, nawet wtedy może zasiedzieć nieruchomość lub jej część, a nastąpi to po 30 latach takiego posiadania nieruchomości.

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 04 kwie 2007, 21:00

A czy zasiedzenie sie "dziedziczy" tzn czy ten okres 30 letni liczy sie lacznie z osobami, po ktorych dziedziczymy czy dla kazdego pokolenia kolejne 30 lat wymagane ?
dzieki za pomoc :)

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 kwie 2007, 8:27

Czas zasiedzenia liczy się łącznie dla następujących po sobie posiadaczy nieruchomości. Mówi o tym art. 176 kodeksu cywilnego:

Art. 176.

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 05 kwie 2007, 17:24

Rozmawialam z notariuszem, ktory stwierdzil, ze jesli jest wlasciciel, ktory sie sprzeciwia zasiedzeniu, ma tytul prawny do nieruchomosci, placi wszystkie oplaty zwiazane z eksploatacja nieruchomosci i pojawia sie na tej nieruchomosci - mieszkajac tam czasowo, to nie ma szans by ktos to zasiedzial nawet w zlej wierze. Nie wiem natomiast jaka jest praktyka w naszych sadach, takie przypadkie jesli sa to zapewne sporadyczne - zasiedzenie w zlej wierze, przy wyraznym sprzeciwie wlasciciela.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 kwie 2007, 18:50

Dokładnie. Jeśli właściciel sprzeciwia się zasiedzeniu niedopuszczając innej osoby do władania nieruchomością jak właściciel (posiadanie samoistne) to do zasiedzenia nie dojdzie. Tutaj jednak sytuacja nie jest taka klarowna. Z tego co pan napisał współlokator rości sobie prawo do części domu na podstawie starego aktu notarialnego. Jego rodzina zapewne od tamtego czasu posiada tą część domu i włada nim jak właściciel, a prawowity właściciel z „dobrego serca” pozwala na to. Jeżeli jeszcze ci ludzie udowodnią, że podobnie jak nad częścią domu sprawują posiadanie samoistne nad częścią nieruchomości co do której właściciel nie sprzeciwia się ich posiadaniu, mają drogę otwartą do udowadniania swoich praw do tej części nieruchomości poprzez np. zasiedzenie własności. Doktryna dopuszcza zasiedzenie części nieruchomości wskutek czego powstaje nowa nieruchomość wydzielona ze starej.
W powyższej sytuacji nie jest w końcu wykluczone, że prawa do nieruchomości wynikają może z innych dokumentów, a ów akt notarialny bardziej szczegółowo określał stan prawny domu lub powoływał się na inne dokumenty, które dookreślały w tamtych czasach sposoby nabycia czy też podziału nieruchomości. Należy też zauważyć, że 1920 rok to czas krótko po zaborach kiedy to na ziemiach polskich obowiązywał różny reżim prawny dotyczący nieruchomości.

ODPOWIEDZ