zbycie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
aspregesme
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2007, 8:09

Post autor: aspregesme » 15 mar 2007, 9:32

czy istnieją prawne przeszkody (jeśli tak to jakie) żeby zbyć nieruchomość budynkową posadowioną na dwóch działkach, z których jedna ma nieuregulowany stan prawny. Budynek zajmuje ok. 200 metrów kwadratowych sąsiedniej działki, w stosunku do której właściciel nie dysponuje tytułem prawnym. Dodam jeszcze że grunt został przekazany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku na rzecz przedsiębiorstwa państwowego celem odbudowy zniszczonych po wojnie zabudowań. W 1993 Wojewoda stwierdził nabycie gruntu w uzytkowanie wieczyste oraz przekazał na własność tegoż przedsiębiorstwa budynek. Została załozona KW i dopiero teraz przy okazji zbycia wyszło na jaw niedopatrzenie ówczesnych urzędników.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 mar 2007, 7:25

Może nie wszystko zrozumiałem, ale z tego co widzę to owa nieruchomość budynkowa wzniesiona została na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. To zresztą najczęstszy przypadek dla nieruchomości budynkowych. Można oczywiście przenieść prawo własności takiej nieruchomości, ale wyłącznie z prawem użytkowania wieczystego (jest to tzw. Prawo akcesoryjne (związane) z prawem użytkowania wieczystego. Na czym więc polega nieuregulowany stan prawny? Jeżeli istnieje prawo użytkowania wieczystego to znaczy, że nieruchomość gruntowa należy do Skarbu Państwa lub do jednostki samorządu terytorialnego. Do 1990r. tylko grunty państwowe były oddawane w użytkowanie wieczyste (nie było wtedy jednostek samorządu terytorialnego)

aspregesme
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2007, 8:09

Post autor: aspregesme » 16 mar 2007, 7:37

w zakresie działki w stosunku do której istnieje prawo uzytkowania wieczystego, oczywiście sprawa jest jasna. Ale budynek jest wzniesiony na dwóch działkach, z których jedna jest w uzytkowaniu wieczystym a w stosunku do drugiej właściciel budynku nie ma tytułu prawnego. W tym tkwi problem i w tym zakresie nastąpiło niedopatrzenie. Pytanie, czy w tej sytuacji mozna sprzedać budynek skoro w połowie posadowiony jest na gruncie który jest własnością kogoś innego?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 mar 2007, 7:59

Przypadek przekroczenia granic gruntu sąsiedniego w czasie budowy budynku reguluje art. 151 kodeksu cywilnego

Art. 151. Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Należy zwrócić się do właściciela gruntu sąsiedniego, który powinien skierować swoje żądanie zgodnie z możliwościami art. 151 kc. Możliwe też, że jeżeli dawno temu nastąpiło wejście z budową na cudzy teren, że już minął termin zasiedzenia służebności gruntowej i nie ma potrzeby wnoszenia za nią wynagrodzenia, a sprzedaż nieruchomości będzie mogła się odbyć. Sąd powinien stwierdzić zasiedzenie. Zasiedzenie dokonuje się po 20 latach jeśli polegało na korzystaniu ze służebności w dobrej wierze, a po 30 jeśli w złej wierze.

aspregesme
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2007, 8:09

Post autor: aspregesme » 16 mar 2007, 8:04

Dziękuję. Wskazany artykuł KC wiele wniósł do mojej sprawy. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ