Zmiana Us. o gospodarce nieruchomościami

Zarządzanie nieruchomościami, sprawy dotyczące zarzadców nieruchomości i kandydatów na zarządców. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Amber1
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2007, 14:48

Post autor: Amber1 » 17 wrz 2007, 15:03

Chyba wszyscy już wiedzą, że w sierpniu została zmieniona ustawa o ogospodarce nieruchomościami i od nowego roku nie będzie już egzaminów, ale tylko dla osób które ukończyły studia podyplomowe pozostałe muszą takie studia ukończyć lub zdać egzamin do końca roku.
Czy ma ktoś znajomego prawnika itp. aby skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - uważam, że narusza wiele artykułów Konstytucji podobnie jak przepisy obowiązujące teraz w zakresie egzaminów. Ale taki wniosek może skierować jedynie adwokat, radca prawny lub sąd na wniosek zainteresowanego, ale kosztami oczywiście obciąży tego kto złożył wniosek. Można ubiegać się o zaniechanie poboru kosztów z powodu trudnej sytuacji materialnej.
Czekam na konstruktywny wniosek zainteresowanych.
Powinniśmy się bronić.
Nie uważacie, że cwana jest ta mafia prawna? I nie tylko ona.
Pozdrawiam

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 17 wrz 2007, 20:28

tak ?? a ktore art. wg Ciebie narusza ????

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 17 wrz 2007, 20:54

Pewne jest już to, że Prezydent Rzeczypospolitej nie skierował ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ale podpisał ją w piątek 14 września. Teraz ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw by wejść w życie po 30 dniach od dnia publikacji, a niektóre artykuły od 1 stycznia 2008 roku. Zgodnie z artykułem 191 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją, do Trybunału Konstytucyjnego wystąpić mogą:
1) Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich,
2) Krajowa Rada Sądownictwa w zakresie, o którym mowa w art. 186 ust. 2,
3) organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego,
4) ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych,
5) kościoły i inne związki wyznaniowe,
6) podmioty określone w art. 79 w zakresie w nim wskazanym.

Artykuł 79 Konstytucji określa tzw. skargę konstytucyjną mówiąc, że każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji. Nie tylko więc prawnik, ale każdy może złożyć taką skargę pod warunkiem, że sąd lub organ administracji wydał ostateczne rozstrzygnięcie w jego sprawie.

Mafia prawna? A może układ – słowo bardzo na czasie. Będę jednak zobowiązany za merytoryczną wymianę wiedzy i poglądów na naszym forum, a nie wydumanych oskarżeń pod nieokreślonym bliżej adresem.

mod333
Posty: 8
Rejestracja: 08 lut 2007, 8:09

Post autor: mod333 » 08 paź 2007, 13:55

Witam, chciałem dołożyć swoje 5 groszy do tej dyskusji, zgadzam się, że nie wszyscy sa traktowani równo wg nowelizacji. Dlaczego kilka lat temu pewna grupa dostała licencje "za darmo"? Druga grupa musi zdawać egzamin państwowy a trzecia musi skończyć studia podyplomowe, których program często jest taki sam jak kursów? Wg mnie albo wszyscy zdają egzamin, albo zawężamy dostęp tylko dla osób z wyższym wykształceniem i skończonym kursem lub studium lub licencję dostaje się za wykone dobrze plany zarządzania nieruchomością. Co o tym sądzicie?

Amber1
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2007, 14:48

Post autor: Amber1 » 08 paź 2007, 23:01

Witam mod333
Właśnie o to mi chodzi, że ten "galimatias" który jest obecnie w przepisach oraz postępowanie odpowiedzialnych za ten stan osób (już nieistotne których), wydaje się być sprzeczny z konstytucją. Przepisy zmieniają się w zależności od tego z której strony wieje wiatr.
Dlatego może warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu przez TK.

edeklb
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2007, 21:41

Post autor: edeklb » 30 paź 2007, 22:53

Dzień dobry!
W związku z nowelizacją ustawy bardzo proszę o udzielenie mi kilku niezbędnych do zdobycia licencjii na zarządce nieruchomości informacji :
1. Mam wykształcenie wyższe ekonomiczne
2. Ukończyłam w 2004r. specjalistyczny kurs z zakresu zarządzania nieruchomościami
3. Od 1999r. pracuję w sposób ciągły w Towarzystwie Budownictwa Społecznego, zajmującego się min: administrowaniem wspólnotami mieszkaniowymi.
4. Przez dwa lata byłam administratorem w chwili obecnej pracuję w dziale ksiegowości wspólnot mieszkaniowych.
W związku z powyższym czy istnieje w moim przypadku możliwość zdobycia licencjii bez ukończenia studiów podyplomowych oraz czy w ramach wykonywanej przeze mnie pracy mogę ubiegać się o zwolnienie z odbywania praktyki zawodowej.
Dziekuję bardzo. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ