Najem lokalu - problemy z tym związane

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
Małgosia
Posty: 34
Rejestracja: 07 wrz 2005, 20:27

Post autor: Małgosia » 23 lis 2005, 18:55

Warunek zawieszający
----------------------------
Niespełnienie się tego warunku powoduje nieważność umowy. Np. strony podpisują umowę najmu i uzależniają jej skuteczność od uzyskania przez przyszłego najemcę pracy w danym mieście. Gdy najemca tej pracy nie otrzyma automatycznie umowa staje się nieważna.

Warunek rozwiązujący
---------------------------
Spełnienie się tego warunku powoduje, że umowa ulega rozwiązaniu. Np. w sytuacji kiedy mamy do czynienia z najmem okazjonalnym (wynajmujący wyjeżdza na jakiś czas za granicę) - strony podpisują umowę najmu na czas oznaczony, a jej rozwiazanie przed terminem wskazanym w umowie uzależniają od wcześniejszego powrotu wynajmującego (oczywiście musi on poinformować o zamiarze wcześniejszego powrotu najemcę z miesięcznym wyprzedzeniem).

armani
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2005, 15:11

Post autor: armani » 07 gru 2005, 15:42

Oto mój problem. Jestem studentem i wynajmuję od 2 lat mieszkanie w Warszawie. Właściciel mieszkania nie podpisał ze mną żadnej umowy wynajmu. Płace regularnie tzw. odstępne i media. Przez ten okres nie było zadnych spraw spornych. Płaciłem też za miesiące wakacyjne bo to było warunkiem, abym mógł mieszkać przez następny rok. W listopadze właściciel mieszkania kazał mi podpisać umowę użyczenia (po 2 latach !) w której w jednym z punktów było napisane, że każda ze stron może ja wypowiedzieć z miesięcznym wypowiedzeniem. I własnie po miesiącu dostałem ustne wypowiedzenie umowy. Jestem w trudnej sytuacji bo zbliza się sesja egzaminacyjna, a ja mam szukać nowego lokum. Proszę doradzcie mi co mam robić ? Zaznaczam że jestem spokojnym lokatorem i nie zrobiłem nic co mogłoby być podstawą do wypowiedzenia. Prawdopodobnie właściciel znalazł kogoś kto oferuje mu wyższą kwotę za wynajem. Bardzo proszę o szybka odpowiedz, bo sprawa jest pilna.

ODPOWIEDZ